Detekt - aplikacja do sprawdzenia, czy nie szpieguje cię rząd

To, że władze szpiegują swoich obywateli w sieci, to żadna nowość. Ale jak poznać, czy jest się na celowniku władzy? Amnesty International pomogło w stworzeniu aplikacji, która to sprawdzi.

Nosi ona nazwę Detekt i stworzona została przez firmę EFF, która zajmuje się ochroną prywatności i praw użytkowników w wirtualnym świecie. Konkretnie stoi za nią Claudio Guarnieri, jeden z inżynierów ds. bezpieczeństwa EFF. Po uruchomieniu program skanuje dogłębnie komputer, wyszukując w nim narzędzi szpiegowskich, których używają takie organizacje jak NSA. Jak jednak zaznacza jego twórca, jeżeli Detekt nie znajdzie tego typu oprogramowania, nie oznacza to, że nie ma takiego w systemie. Po prostu baza wiedzy dotycząca "rządowych" aplikacji szpiegowskich jest niekompletna.

Detekt - aplikacja do sprawdzenia, czy nie szpieguje cię rząd

Detekt jest programem udostępnionym jako open source. Wymagana jest pewna wiedza dotycząca bezpieczeństwa, ponieważ generuje on raport, który dla osób mniej obeznanych z tematem może być niezrozumiały. Wersję Detek o numerze 1.1 można pobrać z tej strony.

Zobacz również:

  • Lista niebezpiecznych aplikacji na Android. Tych aplikacji nie instaluj!

Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: