Detekt - aplikacja do sprawdzenia, czy nie szpieguje cię rząd

To, że władze szpiegują swoich obywateli w sieci, to żadna nowość. Ale jak poznać, czy jest się na celowniku władzy? Amnesty International pomogło w stworzeniu aplikacji, która to sprawdzi.

Nosi ona nazwę Detekt i stworzona została przez firmę EFF, która zajmuje się ochroną prywatności i praw użytkowników w wirtualnym świecie. Konkretnie stoi za nią Claudio Guarnieri, jeden z inżynierów ds. bezpieczeństwa EFF. Po uruchomieniu program skanuje dogłębnie komputer, wyszukując w nim narzędzi szpiegowskich, których używają takie organizacje jak NSA. Jak jednak zaznacza jego twórca, jeżeli Detekt nie znajdzie tego typu oprogramowania, nie oznacza to, że nie ma takiego w systemie. Po prostu baza wiedzy dotycząca "rządowych" aplikacji szpiegowskich jest niekompletna.

Detekt jest programem udostępnionym jako open source. Wymagana jest pewna wiedza dotycząca bezpieczeństwa, ponieważ generuje on raport, który dla osób mniej obeznanych z tematem może być niezrozumiały. Wersję Detek o numerze 1.1 można pobrać z tej strony.