Detektor promieni kosmicznych w każdym procesorze Intela?

Jak donosi New Scientist, Intel otrzymał patent na detektor promieniowania kosmicznego wbudowany bezpośrednio w procesor. Zdaniem korporacji już niedługo może on znaleźć zastosowanie w układach elektronicznych.

O tym, że Intela niepokoją promienie kosmiczne można było przekonać się już w 2005 roku. Wtedy pracownik Intel Corporate Technology Group, Padma Apparao, wyznał w wywiadzie, że w ciągu najbliższych kilkunastu lat postępująca miniaturyzacja uczyni nasze komputery kompletnie nieprzewidywalnymi.

W grudniu minionego roku korporacja otrzymała patent na detektory promieniowania kosmicznego. Umieszczone wewnątrz CPU pozwalałyby na wyeliminowanie ładunków, które powstałyby same z siebie, czyli po uderzeniu cząstką pochodzącą z nieba (patrz też: "Komputery pozwalają głosować Niebiosom").

Zobacz również:

  • DDR5 vs DDR4 na Intel Alder Lake – Sprawdzamy, która pamięć RAM jest szybsza. [Aktualizacja 03.12.2013]
  • Windows 11 uruchomisz z procesorami Kaby Lake. Intel dotrzymał słowa

W razie wykrycia jakichkolwiek cząstek, detektory nakazywałyby elektronice powtórzenie ostatniej operacji lub odświeżenie zawartości pamięci.

Nie bierz notebooka w kosmos!

Warto wiedzieć, że producenci elektroniki wiedzą o problemie już od bardzo dawna. W połowie lat dziewięćdziesiątych IBM badał wpływ promieni kosmicznych na CPU. Okazało się, że o ile na dużych wysokościach nad powierzchnią ziemi tzw. miękkie błędy występują niezwykle często, o tyle w górskich jaskiniach praktycznie ich nie ma.

Naukowcy korporacji oszacowali nawet, że błąd powodowany przez promienie kosmiczne pojawia się w typowym komputerze raz na miesiąc na każde 256 MB pamięci RAM. Są to jednak konkluzje sprzed 12 lat, gdy układy pamięci były znacznie "rzadsze", tj. mniej wypakowane tranzystorami.