Diagnostyka to podstawa!

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co kryje obudowa komputera? Jakie podzespoły nie wytrzymują upływu czasu? A może dopiero kupiłeś zestaw komputerowy i choć na fakturze jest wszystko wyszczególnione, to wolałbyś się upewnić, czy dostałeś dokładnie to, za co zapłaciłeś? Można to sprawdzić bez śrubokręta i latarki - wystarczy uruchomić jedno z wielu polecanych przez nas narzędzi diagnostycznych i wszystko stanie się jasne. Przedstawiamy nie tylko aplikacje, które dostarczają informacji, ale również optymalizują działanie 'peceta'.

Jesień to okres, w którym wielu ludzi decyduje się na zakup nowego komputera, części lub po prostu na zrobienie małych porządków ze sprzętem. Nie każdemu uśmiecha się rozkręcanie komputera i wyjmowanie podzespołów (które przecież łatwo mogą ulec uszkodzeniu), aby ustalić "stan posiadania". Na rynku pojawiają się wciąż nowe produkty i bardzo łatwo jest się pogubić w różnych odmianach procesorów, pamięci, kart graficznych i całej reszty. Wystarczy, że procesor obsługuje szybszą magistralę systemową i ma więcej pamięci cache - i już jest droższy od starszego, mimo że oba mają taką samą częstotliwość taktowania. Aby sprawdzić zegar procesora, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem na ikonę "Mój komputer", co jednak zrobić aby zbadać prędkość magistrali systemowej? Po to właśnie tworzone są narzędzia diagnostyczne.

Kompleksowe informacje

Oto programy, które wręcz zaleją użytkownika przeróżnymi informacjami. Ich zaletą jest scalenie wielu modułów w jedną całość - nie trzeba instalować osobnych aplikacji dla poszczególnych elementów komputera. Można zaznaczyć w opcjach, co nas interesuje, a wynik najczęściej dostaniemy w formie 'eleganckiego' raportu.

Diagnostyka to podstawa!
CS Fire Monitor 1.5.2 Darmowe narzędzie zawierające kilka modułów, które odpowiadają za poszczególne aspekty pracy komputera. Bandwidth Monitor wyświetla informacje o szybkości przepływu danych pomiędzy komputerem a siecią lokalną i Internetem. CPU Monitor odpowiada za prezentowanie wykorzystania zasobów procesora. Drives Monitor bada wykorzystanie przestrzeni na dyskach oraz podaje szczegółowe informacje o każdym z nich. Hardware Monitor udostępnia informacje o komponentach sprzętowych zainstalowanych w systemie, również tych starych, których nie ma, ale które nie zostały prawidłowo odinstalowane. IP Monitor śledzi na bieżąco aktualny numer IP, natomiast Netstat Monitor otwarte połączenia sieciowe oraz nazwy programów, które je wywołują. Processes Monitor bada uruchomione procesy, Services Monitor wyświetla aktywne usługi a Memory Monitor sprawdza ilość pamięci fizycznej, wirtualnej i plik stron. Dodatkowo program posiada również monitor oprogramowania, który sprawdza, co było instalowane i usuwane z komputera.

Diagnostyka to podstawa!
PC Wizard 2004 1.63 Program podaje kompleksowe informacje o środowisku sprzętowym i programowym każdego komputera. Aplikacja pozwala szczegółowo zidentyfikować ogromną ilość komponentów i standardów występujących w danym systemie. Dostępnych jest pięć modułów: Hardware (szczegółowe informacje o płycie głównej, procesorze, karcie graficznej, portach, napędach, drukarkach, multimediach, sieci, zasilaniu i temperaturze), Configuration (dostrajanie elementów systemowych - panel sterowania, biblioteki systemowe, szczegóły rejestru itp.), System Files (szczegóły o najważniejszych plikach systemu operacyjnego), Resources (wyświetla informacje o przerwaniach i komponentach zainstalowanych w systemie). Oprócz tego twórcy wzbogacili PC Wizard 2004 w moduł do testowania sprawności i wydajności poszczególnych elementów całego systemu (można porównywać uzyskane wyniki z przykładowymi konfiguracjami sprzętowymi).

Diagnostyka to podstawa!
System Analyser 5.3d Bardzo użyteczny program diagnostyczny - działa nawet w systemie operacyjnym DOS. Dzięki charakterystycznej szacie graficznej, bardzo przypomina narzędzia z minionej epoki komputerów klasy 486. Ilość informacji dotycząca sprzętu i systemu operacyjnego jest na tyle duża, że warto polecić to narzędzie każdemu, kto chce się dowiedzieć czegoś więcej o swoim komputerze, niż ilość pamięci RAM i częstotliwość pracy procesora. Aplikacja wyświetla kompletne informacje na temat BIOS, konfiguracji sieci, CPU/FPU, pamięci cache, karty graficznej, AGP, monitora, sterowników, IDE, ATAPI, CD-Rom, DVD, RPC2, LPT, Rs232, myszki, klawiatury, IEEE 1284, modemu, ISDN, karty dźwiękowej, ASPI/CAM, SCSI, DMI, PCI, PCMCIA, Plug and Play, APM, ESCD, IRQ, DMA, CMOS, Y2K. Program oferuje również podstawowe benchmarki. Jego zaletą jest możliwość uruchomienia nawet, gdy komputer rozpoczął pracę z dyskietki startowej (np. w wyniku uszkodzenia dysku twardego)

Diagnostyka to podstawa!
SiSoft Sandra Standard 2004 Aplikacja wyświetla szczegółowe dane (wersja Standard składa się z 58 modułów) na temat zainstalowanych komponentów sprzętowych i systemu Windows, a gdy wykryje jakieś nieprawidłowości, poinformuje o nich i zaproponuje sposób ich rozwiązania. SiSoft Sandra 2004 umożliwia również optymalne dobranie wielu parametrów pracy komputera (np. właściwego rozmiaru partycji na twardym dysku), posiada niezwykle bogaty moduł porównawczy oraz rozbudowane narzędzie raportujące.

Równie ciekawym narzędziem jest Astra32, choć wciąż jest ono w fazie testów. Aplikacja potrafi wykryć ponad 155 rodzajów procesorów i koprocesorów, podając ich częstotliwość, mnożnik i częstotliwość pracy szyny głównej, obsługiwane instrukcje multimedialne oraz wielkość pamięci podręcznej. Dzięki programowi użytkownik może uzyskać szczegółowe informacje dotyczące urządzeń zainstalowanych na szynach PCI i AGP, wszelkich podłączonych do komputera napędach i drukarkach.

Jaki mam procesor?

Diagnostyka to podstawa!
Gdy poszukujemy programu wyświetlającego podstawowe informacje o procesorze zainstalowanym w lokalnym komputerze (producencie, taktowaniu, mnożniku, wielkości pamięci podręcznej i napięciu) z powodzeniem wystarczą niewielkie aplikacje takie jak:CPU ID 1.75 (dodatkowo program podaje jakie dodatkowe, zaawansowane funkcje i instrukcje są przez dany procesor obsługiwane). Innymi przykładami mogą być CPU-Z 1.24 lub Intel Desktop Control Center. Ten ostatni umożliwia przeprowadzenie testów obciążenia systemu, dzięki czemu można sprawdzić, czy pracuje on stabilnie,a wygodne narzędzie raportujące pozwala stwierdzić, na ile modyfikacje ustawień systemowych wpływają na szybkość działania komputera.

Testy, testy

Istnieje mnóstwo małych narzędzi, które badają tylko wybrane ogniwa komputera: karty graficzne, pamięć RAM, BIOS, dyski twarde, napędy CD/DVD, a których nie sposób wymienić w jednym artykule. Prezentujemy zatem tylko wybrane produkty i zapraszamy do naszego serwisu.

DiskMon 2.01 analizuje pracę dysku twardego. Pozwala on dokładnie określić, który sektor dysku jest w tej chwili używany i jaka jest wykonywana operacja (zapis/odczyt). Dzięki temu można bardzo szczegółowo ustalić ewentualne błędy.

RivaTuner 2.0 to jedno z najlepszych narzędzi do diagnozowania kart graficznych. Aplikacja daje użytkownikowi dostęp do praktycznie wszystkich oficjalnych i nieudokumentowanych opcji oraz funkcji najnowszych sterowników ForceWare oraz Catalyst.

Mothetboard Monitor 5.3.7.0 - to jak sama nazwa wskazuje program do diagnozowania płyty głównej. Aplikacja umożliwia monitorowanie szybkości wiatraków, temperatury procesora oraz napięć. W krytycznych momentach (gdy z komputerem dzieje się coś złego) program automatycznie potrafi wysyłać maila do użytkownika.

memtest86+ 1.27 służy do przeprowadzania zaawansowanych testów modułów pamięci RAM. Program w przeciwieństwie do standardowych testów dostępnych z poziomu BIOS pozwala na kompleksowe przetestowanie pamięci poprzez zapisywanie komórek, przesuwanie danych, testy adresów, itp.

AdapterWatch 1.00 wyświetla ważne informacje dotyczące pracy karty sieciowej komputera (adres IP, adres fizyczny, serwery WINS, DNS, wartość MTU, ilość odebranych/wysłanych danych, aktualna prędkość transmisji itp.).

Nokia Monitor Test 2.0 stroi najważniejsze parametry monitora w celu uzyskania najlepszej jakości wyświetlanego obrazu. Dzięki testom zamieszczonym w programie istnieje możliwość dostosowania ustawień m.in. geometrii, konwergencji, rozdzielczości, jasności, kontrastu, ostrości oraz kolorów. Można również użyć konfiguratora monitora PC World Online.

Nero CD-DVD Speed 3.40 mierzy prędkości pracy napędu CD/DVD. Dzięki niemu możemy sprawdzić transfer, jakość DAE, czas dostępu, czas przeszukiwania, użycie procesora komputera w trakcie pracy napędu, transfer kontrolera, rozpędzanie, hamowanie itp.

Jeśli takie informacje nie zadowalają użytkownika, może on uruchomić program o nazwie Bios Information Tool, który wyświetla bardzo szczegółowe informacje na temat BIOS płyty głównej oraz samego urządzenia.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: