Diagnostyka to podstawa!
-
- Robert Ścisłowski,
- 21.10.2004, godz. 14:06
Czy zastanawiałeś się kiedyś, co kryje obudowa komputera? Jakie podzespoły nie wytrzymują upływu czasu? A może dopiero kupiłeś zestaw komputerowy i choć na fakturze jest wszystko wyszczególnione, to wolałbyś się upewnić, czy dostałeś dokładnie to, za co zapłaciłeś? Można to sprawdzić bez śrubokręta i latarki - wystarczy uruchomić jedno z wielu polecanych przez nas narzędzi diagnostycznych i wszystko stanie się jasne. Przedstawiamy nie tylko aplikacje, które dostarczają informacji, ale również optymalizują działanie 'peceta'.
Jesień to okres, w którym wielu ludzi decyduje się na zakup nowego komputera, części lub po prostu na zrobienie małych porządków ze sprzętem. Nie każdemu uśmiecha się rozkręcanie komputera i wyjmowanie podzespołów (które przecież łatwo mogą ulec uszkodzeniu), aby ustalić "stan posiadania". Na rynku pojawiają się wciąż nowe produkty i bardzo łatwo jest się pogubić w różnych odmianach procesorów, pamięci, kart graficznych i całej reszty. Wystarczy, że procesor obsługuje szybszą magistralę systemową i ma więcej pamięci cache - i już jest droższy od starszego, mimo że oba mają taką samą częstotliwość taktowania. Aby sprawdzić zegar procesora, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem na ikonę "Mój komputer", co jednak zrobić aby zbadać prędkość magistrali systemowej? Po to właśnie tworzone są narzędzia diagnostyczne.
Kompleksowe informacje
Oto programy, które wręcz zaleją użytkownika przeróżnymi informacjami. Ich zaletą jest scalenie wielu modułów w jedną całość - nie trzeba instalować osobnych aplikacji dla poszczególnych elementów komputera. Można zaznaczyć w opcjach, co nas interesuje, a wynik najczęściej dostaniemy w formie 'eleganckiego' raportu.




Równie ciekawym narzędziem jest Astra32, choć wciąż jest ono w fazie testów. Aplikacja potrafi wykryć ponad 155 rodzajów procesorów i koprocesorów, podając ich częstotliwość, mnożnik i częstotliwość pracy szyny głównej, obsługiwane instrukcje multimedialne oraz wielkość pamięci podręcznej. Dzięki programowi użytkownik może uzyskać szczegółowe informacje dotyczące urządzeń zainstalowanych na szynach PCI i AGP, wszelkich podłączonych do komputera napędach i drukarkach.
Jaki mam procesor?

Testy, testy
Istnieje mnóstwo małych narzędzi, które badają tylko wybrane ogniwa komputera: karty graficzne, pamięć RAM, BIOS, dyski twarde, napędy CD/DVD, a których nie sposób wymienić w jednym artykule. Prezentujemy zatem tylko wybrane produkty i zapraszamy do naszego serwisu.
DiskMon 2.01 analizuje pracę dysku twardego. Pozwala on dokładnie określić, który sektor dysku jest w tej chwili używany i jaka jest wykonywana operacja (zapis/odczyt). Dzięki temu można bardzo szczegółowo ustalić ewentualne błędy.
RivaTuner 2.0 to jedno z najlepszych narzędzi do diagnozowania kart graficznych. Aplikacja daje użytkownikowi dostęp do praktycznie wszystkich oficjalnych i nieudokumentowanych opcji oraz funkcji najnowszych sterowników ForceWare oraz Catalyst.
Mothetboard Monitor 5.3.7.0 - to jak sama nazwa wskazuje program do diagnozowania płyty głównej. Aplikacja umożliwia monitorowanie szybkości wiatraków, temperatury procesora oraz napięć. W krytycznych momentach (gdy z komputerem dzieje się coś złego) program automatycznie potrafi wysyłać maila do użytkownika.
memtest86+ 1.27 służy do przeprowadzania zaawansowanych testów modułów pamięci RAM. Program w przeciwieństwie do standardowych testów dostępnych z poziomu BIOS pozwala na kompleksowe przetestowanie pamięci poprzez zapisywanie komórek, przesuwanie danych, testy adresów, itp.
AdapterWatch 1.00 wyświetla ważne informacje dotyczące pracy karty sieciowej komputera (adres IP, adres fizyczny, serwery WINS, DNS, wartość MTU, ilość odebranych/wysłanych danych, aktualna prędkość transmisji itp.).
Nokia Monitor Test 2.0 stroi najważniejsze parametry monitora w celu uzyskania najlepszej jakości wyświetlanego obrazu. Dzięki testom zamieszczonym w programie istnieje możliwość dostosowania ustawień m.in. geometrii, konwergencji, rozdzielczości, jasności, kontrastu, ostrości oraz kolorów. Można również użyć konfiguratora monitora PC World Online.
Nero CD-DVD Speed 3.40 mierzy prędkości pracy napędu CD/DVD. Dzięki niemu możemy sprawdzić transfer, jakość DAE, czas dostępu, czas przeszukiwania, użycie procesora komputera w trakcie pracy napędu, transfer kontrolera, rozpędzanie, hamowanie itp.
Jeśli takie informacje nie zadowalają użytkownika, może on uruchomić program o nazwie Bios Information Tool, który wyświetla bardzo szczegółowe informacje na temat BIOS płyty głównej oraz samego urządzenia.