Diagnoza w trzy minuty

Czy Twój komputer wydaje Ci się za wolny? Odpowiedzi na pytanie, co jest tego przyczyną i jak Twój pecet wypada na tle innych komputerów, udzieli Ci odpowiedni program benchmarkowy.

Czy Twój komputer wydaje Ci się za wolny? Odpowiedzi na pytanie, co jest tego przyczyną i jak Twój pecet wypada na tle innych komputerów, udzieli Ci odpowiedni program benchmarkowy.

Niska wydajność komputera może mieć wiele przyczyn. Wystarczy jeden wolny podzespół (np. procesor, pamięć, twardy dysk czy karta graficzna), aby obniżać łączne osiągi peceta. A niekiedy w systemie tkwi nie jeden, lecz kilka "hamulców". Zanim zaczniesz wymieniać poszczególne podzespoły sprzętowe, znajdź wąskie gardło za pomocą benchmarku. Program diagnostyczny przyda Ci się również wtedy, gdy zechcesz sprawdzić wydajność peceta przed zakupem. Dzięki niemu nie wyrzucisz pieniędzy w błoto. Shareware'owy Passmark Performance Test 2.0 daje wyjątkowo dokładne i wiarygodne wyniki. Ponadto przedstawia je w przejrzystej formie. Narzędzie działa w systemach Windows 95/98, NT 4 i 2000 (30-dniowa wersja testowa pod adresem www.passmark.com, cena: ok. 16 USD).

Decydującą zaletą Passmarka jest jego niewielki rozmiar. Zajmując ok.

1 MB, mieści się na dyskietce. Obok niego zostaje jeszcze miejsce na wyniki ok. 80 komputerów. Rezultaty pięciu systemów referencyjnych są dostarczone przez producenta.

Diagnoza w trzy minuty
Podczas naszych testów pełna diagnostyka jednego komputera zajęła niespełna 3 minuty. Czas ten upłynął od włożenia dyskietki z programem do napędu do zapisania na niej wyników (menu Save As Image). A przecież trzeba było w tym czasie zainstalować Passmark (plik SETUP.EXE), uruchomić go i przeprowadzić testy wszystkich podzespołów (przycisk Run All Tests).Dlatego Passmark nadaje się znakomicie do błyskawicznego przetestowania komputera w sklepie, a nawet na giełdzie.

Wszystkie badania Passmarka dotyczą prędkości. W 22 testach program mierzy wydajność podzespołów komputera, po czym podstawia poszczególne wyniki do ściśle określonego wzoru i podaje łączną wydajność w punktach. Rezultaty uzyskane w pojedynczych testach (np. grafiki 2D/3D, pamięci, szybkości twardego dysku i mocy obliczeniowej procesora) są odpowiednio wyważane, np. ostatni z wymienionych punktów ma największy, bo 30-procentowy udział w wyniku łącznym.

Passmark dopuszcza również wykonywanie pojedynczych testów, co jest przydatne do ustalania wydajności tylko jednego podzespołu. Gdy wybierzesz punkt Baseline Info, program wyświetli informacje dotyczące wyposażenia i konfiguracji komputera (np. system operacyjny, typ procesora, tryb graficzny, pojemność pamięci i twardego dysku).

Jeśli przed zakupem komputera chcesz ustalić, który z bogatej oferty jest najbardziej wydajny, zapisz wyniki wszystkich przetestowanych pecetów w profilu referencyjnym (tzw. baseline). Następnie wskaż menu Select Baseline i wybierz żądany profil. W ciągu kilku sekund Passmark porówna poszczególne wyniki przetestowanego przed chwilą urządzenia z rezultatami pozostałych modeli i przedstawi je w postaci wykresu słupkowego. Oprócz własnych profilów dostępne są profile referencyjne producenta. Procesory komputerów referencyjnych sięgają od AMD K6 200 do Intela Pentium III 450. Istnieje możliwość rozszerzania profilów producenta poprzez Internet.

Pomiary wydajności okazały się bardzo wiarygodne. Przykładowo wynik łączny peceta z procesorem Pentium II 267 MHz i 64 MB pamięci SDRAM wyniósł 27,7 punkta i był o ponad 30 procent gorszy od rezultatu uzyskanego przez komputer z układem Pentium III 551 MHz i 128 MB SDRAM. W niektórych przypadkach program nie potrafił zidentyfikować procesora. W razie wątpliwości podawał kilka typów. Nie przestrasz się, gdy Twój komputer otrzyma 0 punktów. Przyczyną okaże się prawdopodobnie brak miejsca na twardym dysku. Do prawidłowego przeprowadzenia testów wymagane jest co najmniej 100 MB wolnej pamięci dyskowej.

Jeśli nie szukasz narzędzia diagnostycznego, które ma się mieścić na dyskietce, wypróbuj trzy inne benchmarki: Sandra 2000 Standard (www.sisoftware.demon.co.uk/sandra , bezpłatny do użytku prywatnego), PC-Config (www.holin.com) i niemiecki Dr. Hardware 2000 Standard (www.drhardware.de , ok. 20 DEM). Oprócz analizy wydajnościowej wszystkie z wymienionych programów oferują informacje konfiguracyjne sprzętu i systemu. Ponadto dostępny jest bezpłatny program 1 Tufftest Lite (www.tufftest.com). Wprawdzie z powodzeniem mieści się dyskietce, lecz wyniki testów nie są ani zbyt dokładne (w niektórych testach tylko "Pass" i "Fail"), ani prezentowane nazbyt przejrzyście.