Dial-up szybki jak błyskawica


Oznacza to, że czas, w którym serwer odpowiada na żądanie przesłania pliku, był dodatkowo wydłużany o pingi spowodowane przestojami w Internecie na odcinku komputer użytkownika – serwer. Jeśli host, z którym nawiązujesz połączenie w celu pobrania pliku, może bez znaczących opóźnień wysyłać Ci kolejne porcje pliku i nie napotkają one „korków” w sieci, modem będzie otrzymywać dane z wystarczającą prędkością, zapewniającą wykorzystanie maksymalnej dla niego szerokość pasma. W takiej sytuacji stosowanie symultanicznego sposobu pobierania pliku nie jest potrzebne i nie będzie powodowało zwiększenia szybkości pobierania pliku.

Program WłaściwościDownload AcceleratorFlash GetGetRightGetSmart
System:
Win 95/98, 2000, ME, NT 4.0 +/+/+/++/+/-/++/+/+/++/-/-/+
Integracja z przeglądarkami:
Internet Explorer4.x/5.x+++
Netscape4.x+++
Opera-++-
Opcje:
Multi Serwer++++
Mirror Search++++
Obsługa HTTP i FTP++++
Znajdowanie serwerów oferujących optymalną transmisję danych++++
Korzystanie z serwerów proxy++++
Kończenie przerwanych sesji++++
Wznawianie przerwanych sesji niezależnie od serwera+---
Rezerwacja części pasma do zadań innych niż pobieranie plików-++-
Wbudowane szukanie plików MP3 i innych+---

Uwagi:

Multi Serwer – aplikacja jest w stanie pobierać plik z kilku serwerów naraz.

Mirror Search - program poszukuje innych serwerów, na których znajduje się wytypowany do pobrania plik.

Wyszukiwanie serwerów oferujących optymalną transmisję – program z listy wszystkich hostów, w których znajduje się pożądany plik, wybiera najlepsze, czyli takie, z którymi może nawiązać najszybsze połączenie (w praktyce jest to realizowane na podstawie pomiarów pingów).

Wznawianie przerwanych sesji niezależnie od rodzaju serwera - niektóre serwery nie oferują opcji „resume”, pozwalającej na dokończenie pobierania pliku w przypadku, gdy nastąpiło przerwanie połączenia. Mimo to niektóre programy pobierające pliki mogą dokończyć sesję nawet wtedy, gdy nastąpiło rozłączenie z takim serwerem.

Rezerwacja części pasma do zadań innych niż pobieranie plików - taka opcja przydaje się, jeśli w czasie pobierania pliku użytkownik zechce na przykład sprawdzić lub wysłać pocztę. W tym wypadku przed rozpoczęciem sesji należy odpowiednio dobrać górne ograniczenie prędkości, z jaką program ma pobierać dane z sieci.

<koniec ramki>

Ekspresem po adres IP

Jak wspomnieliśmy, jest wiele sposobów optymalizowania połączeń z Internetem. Inną klasę programów niż opisane powyżej reprezentują aplikacje służące do zwiększenia szybkości ściągania stron WWW. Przykładem może być niepozorny, ale bardzo pomocny programik IPexpress. Zrozumienie zasady jego działania wymaga krótkiego wstępu.

Aby zapewnić komunikację, większości komputerów w sieci, a więc także i serwerów WWW, przydzielane są adresy IP, będące seriami liczb (np. 157.25.183.18). Dla wygody użytkowników, którym łatwiej jest kojarzyć daną stronę ze słowami, hasłami i skrótami numerki te mają odpowiedniki w postaci adresów URL. Konieczna jest więc konwersja URL na odpowiadający mu adres IP, którą przeprowadzają serwery DNS (Domain Name Server). Jeśli Twoim dostawcą usług internetowych jest Telekomunikacja Polska S.A., to w ustawieniach połączenia dial-up znajdują się na pewno jeden lub dwa adresy IP takich serwerów. Po wpisaniu w odpowiednie okno przeglądarki adresu URL potrzebnej strony, do serwera DNS kierowane jest zapytanie o jej adres IP. Można to w łatwo zaobserwować, gdyż w tym czasie na pasku stanu Internet Explorera wyświetlana jest informacja: „Trwa znajdowanie witryny &nazwa witryny (URL)&”. Trwa to zwykle dość krótko, lecz zdarza się, że oczekiwanie na odpowiedź serwera DNS przedłuża się do kilkunastu czy kilkudziesięciu sekund. Niekiedy w wytypowanym serwerze DNS nie ma odpowiednika wprowadzonego adresu, wtedy zwraca się on z identycznym zapytaniem do innego serwera itd., co oznacza, że dłużej się czeka na wyświetlenie strony WWW.

Jeśli często odwiedzasz tę samą witrynę, można wykluczyć ten etap ściągania strony WWW, znajdując i zapisując adres IP. To właśnie robi Ipexpress - wystarczy wprowadzić adres witryny, aby podczas następnej sesji przeglądarka automatycznie skorzystała z przechowywanego w nim identyfikatora IP. Wraz z programem IPexpress dostępny jest równie pomocny HostBlocker. Umożliwia on zadysponowanie, żeby zasoby określonych hostów nie były przez przeglądarkę w ogóle ładowane, co w praktyce przydaje się bardzo często. Nieraz przecież przed ściągnięciem potrzebnej części strony musisz przeczekać ładowanie bannerów, a to znacznie wydłuża całkowity czas połączenia. Z kolei program Extra DNS działa podobnie Ipexpress. Jedyna różnica polega na tym, że jeśli nie ma zapisanego adresu IP interesującej Cię witryny, to zapytanie o odpowiednik URL wysyła naraz do kilku serwerów DNS, dzięki czemu czas oczekiwania na odpowiedź jest jeszcze krótszy.