Diamentowe chłodzenie Sparkle

Firma Sparkle opracowała nową technologię, która pozwala znacznie wydajniej odprowadzać ciepło z układów scalonych do radiatorów. Niestety, jak przyznaje sam producent - nie jest to technologia tania.

W systemach chłodzących układów scalonych, jako przewodnika odprowadzającego ciepło z chipsetu do radiatora zwykle używa się miedzi. Nowa technologia Sparkle o nazwie Diamonds Sputtering, do przewodnictwa cieplnego wykorzystuje DLC (Diamond-like Carbon), czyli warstwy diamentopodobne. Materiał ten posiada unikalne właściwości, w tym dużą twardość, odporność chemiczną oraz znakomite przewodnictwo cieplne i elektryczne. Warstwy diamentopodobne pozwalają przekazywać ciepło do radiatora cztery razy szybciej od miedzi.

Testy z zastosowaniem warstw diamentopodobnych wykazały, że pozwalają one na obniżenie temperatury na GPU o 5 stopni Celsjusza. Temperatura rdzenia karty GeForce 9500 GT 512 MB DDR2 spadła z 88 do 83 stopni. Dodatkowo okazało się, że materiał ten znakomicie chroni finy radiatora przed uszkodzeniami i korozją. Technologia ta nie jest tania i nic nie wskazuje na to, aby karty graficzne wyposażone w takie chłodzenie miały szybko trafić do masowej produkcji.