Diego-san pomoże poznać mózg dziecka

Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego opracowali robota Diego-san, który naśladuje zachowanie rocznego dziecka. Diego-san ma pomóc w zrozumieniu działania mózgu maluchów.

Robot waży 30 kg i zbudowany jest z około 60 ruchomych części. Widzenie zapewnia kamera, natomiast dźwięki wydaje za pośrednictwem wbudowanych głośników.

Diego-san zachowuje się i wygląda jak dziecko. Potrafi chodzić, przytulać się a także wstawać z pozycji siedzącej. Nie ma trudności z podniesieniem się z pozycji siedzącej i trzymaniem w rękach niedużych przedmiotów. Orientację zapewniają mu umieszczone w uchu akcelerometry. Robot ma pomóc m.in. w poznaniu sposobu poruszania się rocznego dziecka.

Na głowę robota nałożono elastyczną maskę, dzięki czemu Diego-san potrafi komunikować się za pośrednictwem charakterystycznej dla rocznego dziecka mimiki i grymasów twarzy. Umożliwia to 20 ruchomych elementów.

Jak na roczne dziecko jest wysoki, mierzy bowiem 1,3 m. Ma też nienaturalnie dużą, choć proporcjonalną do reszty ciała, głowę.

Diego-san to prototyp, trwają prace nad jego udoskonaleniem. Kwestią sporną jest m.in. mimika - naukowcy spierają się czy ma ona przypominać ludzką, czy być bardziej mechaniczna.

Diego-san powstał we współpracy amerykańskich naukowców z japońską firmą Kokoro, specjalizującą się w konstruowaniu robotów. Jego zdjęcia można zobaczyć na stronie gajitz.com

Źródło: gajitz.com