DigiKam 0.9.1- fotografia w Linuksie

Ukazała się nowa wersja programu DigiKam, zaawansowanego menedżera obrazów dla systemu Linux. Umożliwia on import zdjęć z aparatu cyfrowego oraz kataloguje je według wybranych kryteriów.

DigiKam to aplikacja stworzona dla fotografów, którzy pragną mieć pełną kontrolę nad swoimi zbiorami zdjęć. Sortowanie plików odbywa się w kolejności chronologicznej lub według takich kryteriów jak rozmiar, nazwa lub format zdjęcia. Użytkownik może sam przydzielać swoje zbiory do odpowiednich katalogów oraz pisać do nich komentarze.

Program pozwala również na dodawanie do obrazów danych EXIF i IPTC. Mogą w nich się zawierać takie informacje jak dokładny czas utworzenia pliku, identyfikator fotografa, prawa do kopiowania i dystrybucji oraz krótki komentarz. W przypadku obszernego zbioru możliwe jest ustawienie danych tego typu dla większej grupy zdjęć lub całego katalogu.

Oprócz funkcji menedżera, DigiKam posiada liczne opcje autokorekty obrazu oraz efekty graficzne. Do najistotniejszy używanych zaliczają się - eliminacja efektu czerwonych oczu, wyostrzanie krawędzi, balans kolorów, korekcja kontrastu i rozmycie. Problemu także nie sprawia zmiana rozmiarów zdjęcia lub konwersja pliku do innego formatu.

Pobierz plik

DigiKam 0.9.1 wspiera program dcraw, dzięki czemu jest w stanie dekodować pliki w formacie RAW. Aby rozszerzyć możliwości menedżera stworzono do niego wiele wtyczek (DigikamImagePlugins), jak i dostosowano go do współpracy z KipiPlugins. Więcej informacji na ten temat znaleźć można na stronie producenta.