Digimarc Desktop Search - lokalna wyszukiwarka grafik

Zarówno profesjonalni graficy, jak i entuzjaści fotografi cyfrowej mogą teraz bez problemu zarządzać kolecjami obrazów zgromadzonych na dysku komputera. Jest już bowiem dostępna beta wersja lokalnej wyszukiwarki plików graficznych i zdjęć firmy Digimarc. Digimarc Image Search współpracuje z innymi narzędziami tego typu, m.in. firm Google, Microsoft i Yahoo.

Główną zaletą narzędzia jest, zdaniem producenta, niestandardowy system wyszukiwania plików. "Zwykłe" aplikacje tego typu przeszukują zgromadzone na dysku zasoby głównie pod kątem nazw plików. Digimarc Desktop Search tymczasem skupia się na metadanych, czyli informacjach "ukrytych" w dokumencie.

W skład owych metadanych mogą wejść zarówno słowa kluczowe, jak i informacje o prawach autorskich oraz system zarządzania cyfrowymi prawami autorskimi.

Lokalna wyszukiwarka grafik Digimarc

Lokalna wyszukiwarka grafik Digimarc

DDS identyfikuje właścicieli praw do obrazów i ułatwia licencjonowanie tych praw - łączy się z dostępnymi witrynami WWW autorów zdjęć lub z bazą danych obrazów Dimage (dostępną dla użytkowników oprogramowania Digimarc MyPictureMarc i ImageBridge).

Wymagania sprzętowe niezbędne do prawidłowego funkcjonowania narzędzia, to system operacyjny Windows 2000 lub XP, przeglądarka Internet Explorer 5 lub nowsza, a także - co ważne - zainstalowana "standardowa" wyszukiwarka lokalna (może to być zarówno Google Desktop Search, MSN Desktop Search, Yahoo! Desktop Search, jak i inne).

Użytkownik może sprecyzować, w jaki sposób będzie dokonywane wyszukiwanie plików. Dotyczy to zarówno częstotliwości aktualizowania zbioru plików zgromadzonych na dysku komputera, jak i wyboru typów plików, jakie w danej chwili chce on wyszukać. Można także ustalić, czy chcemy otrzymywać dane obrazu od posiadacza praw do niego oraz sposób wyświetlania wyników wyszukiwania.

Przedstawiciele producenta twierdzą, że ich wyszukiwarka będzie odpowiedzią na rosnące zapotrzebowania rynku na efektywne narzędzie do wyszukiwania grafik. Jak wynika z danych przedstawionych przez firmę badawczą IDC, w 2004 r. wykonano na świecie ponad miliard zdjęć cyfrowych, a w 2005 r. liczba ta ma jeszcze wzrosnąć - o 35%.

Beta wersja wyszukiwarki jest dostępna do http:// www.digimarc.com/mypicturemarc/imagesearch" target="_blank" class="link" title="pobrania">pobrania za darmo ze strony producenta.

Więcej informacji: Digimarc.


Zobacz również