Digital Ixus II - Kostka z klasą

Jak zwykle starannie wykonany Ixus Canona potwierdza swoją wartość. W teście zajął druge miejsce.

Jak zwykle starannie wykonany Ixus Canona potwierdza swoją wartość. W teście zajął druge miejsce.

Digital Ixus II - Kostka z klasą

Przyciski, za pomocą których możesz sterować cyfrówką. W dolnej części wyświetlacza pokazywane są informacje o bieżących ustawieniach. W prawym górnym rogu ''rysuje się'' histogram.

Jeden z najmniejszych aparatów cyfrowych Canona tradycyjnie już został wykonany z metalu. Na górze wokół przycisku wyzwalającego migawkę producent umieścił pierścień służący do zmiany ogniskowej. Takie rozwiązanie wielokrotnie krytykowaliśmy ze względu na to, że tym samym palcem używa się zoomu i wykonuje zdjęcie (wydłuża to fotografowanie).

Przełącznik zmiany trybów pracy umieszczono na plecach cyfrówki. Użytkownik ma do wyboru dwa tryby fotografowania: w pełni automatyczny i zaawansowany. Ten ostatni nie umożliwia pracy w trybie ręcznym lub preselekcjach. Można w nim natomiast ustawić czułość CCD (dostępne są aż cztery wartości) oraz - co bardzo istotne - ręczny balans bieli.

Niestety, aparat uzbrojono tylko w 3-milionową matrycę CCD. Powinno to jednak wystarczyć do wykonywania większości zdjęć podczas imprezy lub wycieczki.

Aparat, jako nieliczny w swojej grupie, dysponuje tylko dwukrotnym zoomem. Ixus nadrabia jednak dobrą jakością optyki - zdobył wysoką notę w teście ostrości. Trochę słabiej Canona oceniliśmy za dynamikę obrazu. Całkiem dobrze zaś za niski poziom szumów, które najczęściej pojawiają się w najciemniejszych fragmentach obrazu. Raczej słabo działa funkcja automatycznego dostosowywania się do warunków oświetleniowych - w teście, przy włączonym automatycznym balansie bieli, aparat źle odwzorował białe pole tablicy testowej.

Digital Ixus II - Kostka z klasą

Mała metalowa kostka - jak zawsze określamy Ixusy - pod względem jakości wykonania prezentuje niezmienny, dobry poziom. Do zmiany ogniskowej służy pierścień okalający przycisk wyzwalania migawki.

Dane techniczne

Cena: 1999 zł

Rozdzielczość: 2048 x 1536 (3 mln pikseli)

Ogniskowa: 5,4-10,8 mm (odp. 35-70)

Jasność obiektywu: 1:2,8-3,9

Wielkość: 85 x 56 x 24 mm

Waga: 165 g

Karta pamięci: SD/16 MB

Karta pamięci: 50/100/200/400 ISO