Digital VHS

Cztery wielkie studia filmowe zapowiedziały wydawanie filmów w formacie D-Theater, chronionej przed kopiowaniem wersji Digital VHS, stworzonym przez JVC.

Cztery wielkie studia filmowe: Fox, Universal, DreamWorks i Artisan zapowiedziały wydania filmów w formacie D-Theater. Jest to chroniona przed kopiowaniem wersja Digital VHS, który pozwala na zapis wysokiej jakości wideo na taśmie. Taśmy te mają pojemność 44 GB, co pozwala zmieścić na nich 4 godz. filmu w wysokiej rozdzielczości HDTV lub 50 godz. w standardzie telewizyjnym. Patricia Wyatt z Twentieth Century Fox Home Entertainment mówi, że nowy format pozwala zachować najlepszej jakości obraz i ma solidne zabezpieczenia przed kopiowaniem. D-VHS posiada rozdzielczość 1080 linii, czyli ponad dwa razy więcej niż DVD, które ma 500.

Pierwsze filmy mają się pojawić w czerwcu. Wymieniono: "Dzień Niepodległości", "Szklaną pułapkę" i "X-Men" ze studia Fox "U-571" z Universal i obie części "Terminatora" z Artisan. Dreamworks jeszcze nie zapowiedziało swoich tytułów.

D-VHS z pewnością nie stanie się przynajmniej w najbliższym czasie konkurencją dla DVD. Warner, który najsilniej popiera DVD, nie będzie obecnie wydawać filmów w D-VHS. Nie wiadomo też, ile będą kosztować te produkcje. Jedynym urządzeniem JVC, które pozwala na odtwarzanie D-VHS, jest set-top box HM-DH30000, który kosztuje w USA ok. 2000 USD.


Zobacz również