Dimage Scan Elite

Dimage Scan Elite to nowy skaner Minolty do filmów małoobrazkowych. Po zakupie dodatkowej przystawki może także skanować klisze APS.

Dimage Scan Elite to nowy skaner Minolty do filmów małoobrazkowych. Po zakupie dodatkowej przystawki może także skanować klisze APS.

Dimage Scan Elite

Dimage Scan Elite

Minolta kieruje ten model na rynek profesjonalny, o czym świadczą wysokie parametry: rozdzielczość 2820 dpi, głębia 12 bitów na kolor i zakres gęstości optycznej wynoszący 3,6D, które przyniosły Dimage'owi tytuł Skanery Roku 2000-2001, przyznany przez Stowarzyszenie EISA.

Dimage Scan komunikuje się z komputerem przez złącze SCSI. Z urządzeniem otrzymujemy wersję LE Photoshopa oraz program do skanowania w postaci odpowiedniego plug-ina do Photoshopa. Pozwala on w łatwy sposób zautomatyzować pracę za pomocą palety Navigation, w której ustawiamy wszystkie potrzebne opcje. Skanowanie nie trwa długo, zazwaczaj około 30 sekund na jedną klatkę przy pełnej rozdzielczości.

Dimage Scan Elite

Interfejs programu jest prosty i ma możliwość układania poszczególnych czynności oraz sposobu skanowania oryginałów (paleta Navigation).

Skaner ma funkcję automatycznej korekty zdjęć i oczyszczania ich z zadrapań, smug i plam na kliszy (Digital ICE). Ci, którzy wykonują dużo skanów, zwrócą uwagę na bardzo solidne ramki do oryginałów, co zwykle jest słabą stroną tego typu urządzeń. W przypadku Minolty wydaje się, że wytrzymają miesiące intensywnego używania.

Wadą tego urządzenia jest brak możliwości ustawienia marki i rodzaju użytego filmu. W skanerach wyposażonych w taką funkcję, po wskazaniu rodzaju kliszy automatycznie jest dokonywana wstępna korekcja barwna przeprowadzana w oparciu o charakterystykę filmu, co zazwyczaj skraca czas potrzebny później na obróbkę skanu w Photshopie. W przypadku Dimage'a trzeba polegać na własnym doświadczeniu.