Dinozaur na planie

Jeśli powiemy, że Disney znaczy to samo, co animacja, nie popełnimy nadużycia. Studio Walta Disneya od dziesiątków lat zachwyca swoimi produkcjami, od "Królewny Śnieżki" poczynając, na najnowszych produkcjach, takich jak "Król Lew", "Pocahontas", "Mulan" i "Tarzan" kończąc. Zawsze były to filmy prezentujące animację dwuwymiarową. Zawsze? Do czasu, gdy pojawił się "Dinozaur".

Jeśli powiemy, że Disney znaczy to samo, co animacja, nie popełnimy nadużycia. Studio Walta Disneya od dziesiątków lat zachwyca swoimi produkcjami, od "Królewny Śnieżki" poczynając, na najnowszych produkcjach, takich jak "Król Lew", "Pocahontas", "Mulan" i "Tarzan" kończąc. Zawsze były to filmy prezentujące animację dwuwymiarową. Zawsze? Do czasu, gdy pojawił się "Dinozaur".

Dinozaur na planie

"Dinozaur" to pierwszy film kinowy w historii, w którym bohaterowie - obiekty 3D - są wkomponowani w rzeczywistą scenografię.

Elementy grafiki trójwymiarowej występowały w wielu produkcjach Disneya, były jednakże drobnym uzupełnieniem do dwuwymiarowych postaci znajdujących się na dwuwymiarowym tle. Nic więc dziwnego, że pierwsze informacje o najnowszych przedsięwzięciach Disneya, w których była mowa o produkcji całkowicie trójwymiarowej, potraktowano jako sensację. Atmosferę niezwykłości pogłębiało również samo studio, nie dostarczając praktycznie żadnych informacji dotyczących realizowanego projektu. Dopiero całkiem niedawno okazało się, że chodzi o superprodukcję realizowaną przez ponad 6 lat, o budżecie - w zależności od źródła - od 200 do 300 milionów USD (samo studio nie podaje informacji na ten temat). Byłby więc to najdroższy film w historii kinematografii, co nie dziwi, gdy zwróci się uwagę na czas przygotowywania filmu oraz fakt, że w szczytowych momentach pracowało nad nim pół tysiąca osób.

W 1996 roku doszło do fuzji, w której wyniku znana firma zajmująca się efektami specjalnymi, Dream Quest Images (oddział The Walt Disney Company), została połączona z wewnętrzną jednostką animacyjną Disneya, Feature Animation. Utworzona firma przyjęła nazwę The Secret Lab (TSL). W 1997 roku przeniosła się do nowych budynków w Burbank w Kalifornii. Fakt, że prowadzone w niej prace były (i są) objęte taką tajemnicą, iż nawet członkowie rodzin nie mogli odwiedzać pracujących nad filmem artystów, dodatkowo wzmocnił zainteresowanie "Dinozaurem".

Dinozaur na planie

Filmowanie podkładów wymagało żmudnych przygotowań.

"Dinozaur" jest filmem adresowanym do młodych ludzi, choć niekoniecznie do tych najmłodszych. To historia dinozaura, który we "wczesnym dzieciństwie", jeszcze jako jajo, został porwany przez dwunożnego drapieżnego dinozaura. Jajko dostaje się następnie w szpony jednego z latających gadów, który chce zabrać je do swego gniazda (na marginesie - scena przelotu nad krainą dinozaurów należy do jednej z najefektowniejszych w filmie). Przelatując nad którąś z wysp na oceanie, pterodaktyl gubi jajko. Spada ono na wyspę zamieszkaną przez lemury i tu wykluwa się z niego bohater filmu - iguanodon Aladar. Dinozaur dorasta w towarzystwie lemurów, które choć wielokrotnie od niego mniejsze, traktują go jak członka rodziny. Niestety, któregoś dnia na wyspę spada meteor, całkowicie ją niszcząc. Dinozaur wraz z przyjaciółmi rusza na kontynent, poszukując miejsca umożliwiającego przeżycie. W poszukiwaniach napotyka po raz pierwszy inne dinozaury, w grupach podążające na nowe tereny żerowania. Aladar trafia do jednej z takich grup i stara się nauczyć swoich nowych towarzyszy umiejętności współpracy i tolerancji.

W "Dinozaurze" mamy do czynienia z animacją disnejowską na najwyższym poziomie. Wizualna atrakcyjność filmu jest tak wielka, że chyba tylko z tego powodu został on zakwalifikowany do oglądania "pod opieką rodziców"! (To dopiero drugi film Disneya, który znalazł się w tej kategorii.) Trwa 82 minuty i zawiera ponad 1300 ujęć, przy czym wszystkie widoczne na nich postaci - dinozaury i lemury - są obiektami 3D. Podczas projekcji na ekranie pojawia się aż 30 gatunków dinozaurów (ankylozaury, brachiozaury, carnotaurusy, iguanodony, oviraptory, pachyrhinozaury, parasaurolophusy, styracozaury, velociraptory i inne) oraz małe lemury. Tła były filmowane przez półtora roku, a zrealizowano je m.in. na Florydzie, w Australii, Wenezueli, Hawajach i na Wyspach Samoa. To, co widzimy jako podkład, jest jednak wynikiem kompozycji: z różnych plenerów wykorzystano różne elementy, tak żeby odpowiadały wymogom scenariusza.

Dinozaur na planie

Niektóre z wykorzystanych w filmie krajobrazów (kolejno: Poison Canyon i Dolina Śmierci w USA, Hawaje, Mt. Whitney w USA).