Diody LED mają już 80 lat

Wszystko wskazuje na to, że diody elektroluminescencyjne to wynalazek o już blisko stuletniej historii. Pierwszym odkrywcą diod LED mógł być Rosjanin, Oleg Władymirowicz Losev.

Encyklopedie podają, że odkrywcą diod elektroluminescencyjnych był amerykański inżynier Nick Holonyak, a samo odkrycie miało miejsce w roku 1962. Diody LED to dzisiaj powszechnie używany element sprzętu elektronicznego, trudno sobie wyobrazić nawet proste urządzenia bez małych diod, informujących np. o obecności zasilania. Jak się okazuje, diody LED mogą mieć znacznie dłuższą historię. Oleg Władymirowicz Losev, rosyjski technik radiowy, już w połowie lat 20-tych ubiegłego wieku zaobserwował, że półprzewodniki mogą emitować światło. Szczegółowy opis diody elektroluminescencyjnej został przez niego opublikowany w roku 1927.

W kolejnych latach światło dzienne ujrzało szesnaście publikacji tego inżyniera, dokładnie opisujących działanie diod LED i możliwe ich wykorzystanie, m.in. w komunikacji i transmisji obrazów. Jeszcze w roku 1942 Losev bezskutecznie starał się o publikację pracy na temat wykorzystania półprzewodników do zastąpienia lamp elektronowych. Czyżby Losev był także pierwszym twórcą tranzystora? Niestety, ta praca nigdy nie została opublikowana. Naukowiec zmarł z głodu w czasie blokady Leningradu w 1942 roku. Postać Loseva ponownie odkrył inny naukowiec rosyjskiego pochodzenia, Nikolay Zhedulev, pracujący obecnie w centrum badań nad optoelektroniką na uniwersytecie w Southampton.