Diody LED wszczepiane pod skórę

Naukowcy z Uniwersytetu Illinois Urbana/Champaign opracowali nowe, giętkie "panele" z zamontowanymi diodami LED. Udało się tego dokonać zespołowi pod przywództwem Johna Rogersa. Wynalazek można podobno bez problemu wszczepić pod ludzką skórę.

Zbiór diod pokryty został cienką warstwą materiału będącego mieszanką silikonu i gumy. Jest ona obojętna dla ludzkiego ciała, płynów ustrojowych, co umożliwia wszczepienie jej pod skórę. Na dodatek całość została naniesiona na specjalny polimer zwany PDMS (polydimethylsiloxane), który jest na tyle elastyczny, że "panel" z diodami można skręcać lub rozciągać, z zachowaniem pełnej funkcjonalności, nawet o 75%. To w jeszcze większym stopniu przybliża naukowców do chwili, gdy będą mogli stworzyć specjalne implanty z diodami LED.

Zdaniem Rogersa, wynalazek jego zespołu może być wykorzystywany do monitorowania gojących się ran, w robotyce, a nawet pomagać w terapii opartej na używaniu leków światłoczułych.

Zobacz również:

  • Telewizor z 4K i dużym ekranem do 2500 zł? To możliwe. Wybieramy najciekawsze modele

Istnieje duża szansa, że osiągnięcie naukowców przerodzi się w technologię dostępną dla każdego. Firma mc10, założona przez Rogersa, ma skomercjalizować wynalazek w ciągu kilku najbliższych lat.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: