Dirac - nowy standard wideo?

Kiedy wydawało się już, że wojna standardów w dziedzinie kodowania plików wideo dobiegła końca, koncern British Broadcasting Corporation (BBC) opublikował kodek, który działa na całkowicie odmiennych zasadach, od dotychczas stosowanych rozwiązań.

Produkt BBC różni się od dotychczasowych rozwiązań stosowanych przy kompresji wideo tym, iż korzysta z technologii wavelet. Wavelets to zbiór funkcji matematycznych, które dzielą dane na komponenty o różnej częstotliwości, a następnie badają każdy z nich pod kątem wspólnie występującej skali. Dzięki temu przekaz wideo nie jest kompresowany od razu, lecz dopiero w momencie przekonwertowania go i przesłania w postaci strumienia danych.

Przetestowano już działanie kodeka w systemach QCIF (rozdzielczośc 180x144) oraz HDTV (1920x1080), aktualnie trwają prace nad optymalizacją kodu pozwalającą na przekaz internetowy. Jakość przekazu porównywalna jest uzyskiwaną przy pomocy Video Codec 9 (używanego przez Microsoft w platformie Windows Media) i jedynie odrobinę słabsza niż międzynarodowe standary H.264.

Kodeki rozprowadzane są na licencji GPL w wersjach dla systemów Windows, Linux oraz niezależnych od platformy. Wersję alfa (kodek nadal znajduje się w fazie testów) można pobrać ze strony http://sourceforge.net/projects/dirac


Zobacz również