DirectX 10.1 - AMD kompatybilne, S3 kompatybilne, NVIDIA najwcześniej za pół roku

Zgodnie z informacjami podanymi przez serwis TGDaily, NVIDIA nie spieszy się z obsługą najnowszych wersji DirectX. GPU kompatybilne z DX 10.1 mają pojawić się w sprzedaży dopiero za około pół roku, czyli na przełomie 2008 i 2009 r.

Jak podaje TGDaily za anonimowym informatorem, obsługa DirectX 10.1 pojawi się w chipach NVIDII na przełomie 2008 i 2009 roku. Mobilne układy firmy mają być kompatybilne z najnowszą wersją bibliotek Microsoftu dopiero pod koniec 2009 r.

Sama NVIDIA nie zdradza swoich planów, co może prowadzić do lekkiego zakłopotania wśród miłośników firmy, którzy chcą zapewnić sobie kompatybilność z nowymi wydaniami DirectX, a nie chcą decydować się na sprzęt konkurencji. Problem polega na tym, że zarówno układy AMD, jak i S3 obsługują DirectX 10.1 już od pewnego czasu.

Z drugiej strony to właśnie NVIDIA ma pozycję potentata na rynku akceleratorów 3D. Jeśli więc firma zdecyduje się na obsługę DirectX 10.1 w swoich kartach, producenci gier z pewnością zaczną wykorzystywać możliwości najnowszych bibliotek Microsoftu (ale patrz też: "Radeon HD 4850- szybko, tanio, o to chodzi!")

Dodatkowe informacje: "Nvidia expected to offer DirectX 10.1 GPU in Q1 2009" (w języku angielskim)