DirectX 12 - kompatybilne karty graficzne i procesory

DirectX 12 jest jedną z ważniejszych nowości w Windows 10. W przypadku komputerów z procesorami wielordzeniowymi można liczyć na znaczący wzrost wydajności w grach obsługujących DirectX 12 względem tych samych tytułów pracujących pod DirectX 11.

DirectX 12 - obsługiwane układy graficzne

Jak znaczący to wzrost? Na to pytanie trudno jeszcze odpowiedzieć, bo gier korzystających z DirectX 12 jeszcze nie ma. Jedyną oficjalną i już działającą aplikacją jest test syntetyczny o nazwie "API overhead feature test" zawarty w najnowszej wersji pakietu 3D Mark. Generuje on ogromną ilość wywołań rysowania które w dzisiejszych grach bardzo mocno obciążają procesor. W zależności od liczby rdzeni procesora i zastosowanej karty graficznej wynik tego testu jest nawet kilkunastokrotnie wyższy przy zastosowaniu DirectX 12 względem poprzedniego DirectX 11.

Test syntetyczny nie uwzględnia jednak innych zadań procesora, które występują w grach takich jak obliczanie fizyki czy sztucznej inteligencji przeciwników (patrz: Sprzętowe "wąskie gardła". Jak sobie z nimi radzić?). Realny wzrost wydajności aż tak spektakularny z pewnością nie będzie.

Zobacz również:

  • Najtańsze karty graficzne - skorzystaj z wyjątkowych okazji! [15-05-2023]
  • Radeon RX 7600 oficjalnie! Oto, jak prezentuje się nowa propozycja AMD

Aby wykorzystać moc DirectX 12 karta graficzna musi mieć sterownik WDDM 2.0 – czyli stworzony praktycznie na nowo dla systemu Windows 10. Taki sterownik obsługują na tą chwilę następujące układy graficzne:

AMD: serie Radeon HD 7000, Radeon HD 8000, Radeon R7 oraz Radeon R9 oraz układy zintegrowane w APU z serii A4/A6/A8/A10-7000 (nazwa kodowa „Kaveri”),A6/A8/A10 PRO-7000 (nazwa kodowa „Kaveri”), E1/A4/A10 Micro-6000 (nazwa kodowa “Mullins”),E1/E2/A4/A6/A8-6000 (nazwa kodowa “Beema”)

Intel: układy graficzne zintegrowane w procesorach Core czwartej generacji (Haswell) i piątej (Broadwell) - zarówno w wersji mobilnej jak i desktopowej.

Nvidia: serie GeForce 600, 700, 800, 900 oraz Titan wyłączając wiele układów mobilnych bazujących na starszej architekturze Fermi. Wsparcie dla tych układów ma dopiero nadejść w najbliższej przyszłości o czym Nvidia poinformowała na stronie internetowej. Nie oznacza to oczywiście że takie karty nie działają w Windows 10, sterowniki są – tyle że w wersji WDDM 1.3 nie obsługującej DirectX 12.

Gama obsługiwanych układów jest bardzo szeroka, i jeśli Nvidia dotrzyma swoich obietnic z wyższej wydajności w tytułach obsługujących DirectX 12 będą mogli skorzystać nawet właściciele pięcioletnich kart graficznych GeForce. I będzie to spora zmiana w podejściu do klienta, bo nigdy do tej pory kilkuletnie układy graficzne nie otrzymały tak konkretnych programowych usprawnień. Zwykle nowy pakiet DirectX starszym układom nic nie dawał, i aby z niego skorzystać trzeba było zacząć od wymiany karty graficznej lub całego laptopa.

DirectX 12 to zmienia, i jest to zmiana w dobrym kierunku.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: