Disney przejmie studio Pixar

Sprawdziły się spekulacje na temat fuzji dwóch wytwórni filmowych. Walt Disney Company, w ramach transakcji o wartości 7,4 mld USD, przejmie specjalistę od animacji komputerowych - studio Pixar. Steve Jobs, szef Apple i współwłaściciel Pixara, stanie się akcjonariuszem Disneya i wejdzie w skład zarządu spółki.

Disney przejmie studio Pixar

Obie firmy współpracują już od kilkunastu lat. Disney był współproducentem i dystrybutorem takich przebojów filmowych Pixara jak "Toy Story", "Monsters", "Iniememocni" czy "Gdzie jest Nemo". Firmy prowadziły rozmowy w sprawie fuzji od wielu miesięcy. Obserwatorzy rynku przewidują, że transakcja wzmocni rozrywkowe imperium jakie od kilku lat buduje Steve Jobs. Należący do Apple serwis iTunes może zyskać bardzo szerokie źródło treści pochodzących z Walt Disney Company i należących do tego holdingu wydawnictw, stacji telewizyjnych czy radiowych. Zasilenie w treści zwiększa przychody samego iTunes i dodatkowo napędza rynek na oferowane przez Apple przenośne odtwarzacze iPod.

Zgodę na fuzję wytwórni muszą jeszcze wyrazić akcjonariusze i regulatorzy rynku. Zarządy spółek spodziewają się, że transakcja zostanie zamknięta w III kw. 2006 r.

Początki Pixar Animation Studios sięgają 1986 r. kiedy to Steve Jobs za 10 mln USD odkupił dział animacji komputerowych od Lucasfilm - znanej spółki Georga Lucasa. Na początku firma produkowała głównie krótkometrażowe filmy i reklamy. Przełomem dla Pixara była premiera kinowego hitu Toy Story w 1995 r. W tym samym roku spółka debiutuje na giełdzie, pozyskując 140 mln USD. Pixar rozwija i sprzedaje także narzędzia do tworzenia animacji - oprogramowanie RenderMan. Przychody firmy sięgają obecnie kilkuset milionów dolarów rocznie. Przez pierwsze 9 miesięcy 2005 r. Pixar zarobił 122 mln USD, przy 233,5 mln USD przychodu.

Na wzrost w segmencie rozrywkowym liczą także inni gracze z branży IT. Firma Autodesk kilkanaście dni temu, kosztem 197 mln USD, przejęła spółkę Alias Inc. - producenta narzędzi do trójwymiarowych wizualizacji i animacji, dla przemysłu i branży filmowej. Jej technologie wspomagały tworzenie efektów specjalnych w wielu kasowych przebojach z Hollywood (m.in. Spiderman). Najbardziej znanym produktem Alias jest pakiet Maya.