Disney zainteresowany Pixarem

Koncern Disney rozważa połączenie się z wytwórnią Pixar - poinformował The Wall Street Journal. Gdyby fuzja taka doszła do skutku, obecny szef Pixara, Steve Jobs, zostałby największym indywidualnym akcjonariuszem Disney'a i prawdopodobnie objąłby stanowiska szefa rady nadzorczej połączonych firm. Na transakcji skorzystają również klienci sklepu internetowego iTunes - ponieważ najprawdopodobniej spowoduje ona znaczące rozszerzenie filmowego katalogu serwisu.

Z nieoficjalnych informacji zdobytych przez dziennikarzy The Wall Street Journal wynika, że obie firmy prowadzą już zaawansowane rozmowy w sprawie połączenia - transakcja polegać będzie na wykupieniu przez Disney'a akcji Pixara (za 6,7 mld USD).

Nowa firma może stać się jednym z największych amerykańskich dostawców treści multimedialnych - będzie ona posiadała prawa do filmów i programów telewizyjnych zrealizowanych przez Pixar, a także przez Disney'a (oraz należące do niego stacje telewizyjne - m.in. ESPN oraz ABC-TV).

Analitycy już spekulują, że wszystkie te materiały mogą szybko pojawić się w zasobach serwisu filmowego dostępnego w iTunes. To sprawiłoby, że bez problemu uzyska on na rynku serwisów filmowych równie silną pozycję, jak na rynku muzyki online.