DisplayMate 2.10

DisplayMate to niekwestionowany lider w swojej dziedzinie. Program niszowy o dość prostej konstrukcji, ale spełniający wymagania profesjonalnych aplikacji.

DisplayMate to niekwestionowany lider w swojej dziedzinie. Program niszowy o dość prostej konstrukcji, ale spełniający wymagania profesjonalnych aplikacji.

DisplayMate 2.10

Jeśli nie mamy kalibratora do monitorów, to ustawiając parametry monitora bazujemy wyłącznie na percepcji własnego wzroku. Oczywiście postrzeganie obrazu przez ludzki wzrok inne jest w dzień, w nocy, a jeszcze inaczej widzimy, gdy jesteśmy zmęczeni lub wypoczęci.

Aby wpływ tych czynników zminimalizować, opracowano specjalistyczne oprogramowanie, które z całą pewnością nie pozostawi żadnych wątpliwości co do jakości i ustawionych parametrów monitora CRT lub LCD, a także wielu innych urządzeń wyświetlających lub pozyskujących obraz (projektory multimedialne, wyświetlacze plazmowe, telewizory, magnetowidy, kamery wideo itd.).

Program DisplayMate firmy DisplayMate Technologies (dawniej Sonera Technologies) spełnia wszystkie te wymagania. Dostępny jest w różnych wersjach, w pełni pokrywających zapotrzebowanie rynku:

- DM for Windows (79 USD)

- DM for Windows Video Edition (99 USD)

- DM for DOS (149 USD)

- DM Professional for DOS (249 USD)

- DM Multimedia Edition (495 USD)

- DM Multimedia with Motion Edition (795 USD).

DisplayMate 2.10

Po uiszczeniu odpowiedniej opłaty producent przysyła program na płycie CD. Nie ma innej możliwości zakupu oprogramowania niż bezpośrednio u producenta. Pierwsze dwie wersje można pobrać z Internetu (wówczas cena jest niższa o 10 USD).

Spośród wymienionych programów, wersje Professional oraz Multimedia umożliwiają stworzenie skryptów testujących i automatyczne przeprowadzenie wybranych testów. Wersje Video i Motion umożliwiają dodatkowo przeprowadzenie testów związanych z ruchomym obrazem. Szczegółowe porównanie możliwości wszystkich wersji znaleźć można na internetowej stronie producenta.

Wersja dla DOS-a, mimo swoich paru wad (np. braku możliwości przetestowania monitora na większych rozdzielczościach), ma jedną ogromną zaletę - umożliwia przeprowadzenie testów sprzętowych karty graficznej i pomiarów jej szybkości.

Niestety, nie ma wersji DisplayMate dla Macintosha, Linuksa czy Uniksa. Producent sugeruje kupno programu w wersji dla Windows i uruchomienie go w odpowiednim emulatorze systemowym. Zdaniem producenta, wszelkie właściwości programu, dotyczące głównie wiarygodności odtworzenia kolorów, zostaną zachowane.

DisplayMate 2.10
DisplayMate 2.10
DisplayMate 2.10
DisplayMate 2.10

Ilość wyświetlanych wzorów umożliwiających przetestowanie i odpowiednie ustawienie parametrów urządzenia jest ogromna. W podstawowej wersji jest ponad 100, a w wersji multimedialnej - ponad 500. Są tam niemal wszystkie możliwe kombinacje - jednym słowem, co tylko wyobraźnia podpowie. Dodatkowo wiele wyświetlanych wzorów można modyfikować, zmieniając kolor (w niektórych skokowo, w innych zaś płynnie), ilość wyświetlanych szczegółów czy np. takie parametry, jak jasność czy gamma. Każdy wyświetlany wzór (lub grupa wzorów) poprzedzony jest szczegółowym i wyczerpującym opisem uzasadniającym celowość przeprowadzenia tego testu oraz detale, na które powinno się zwrócić uwagę. Do pełnego wykorzystania programu przyda się znajomość języka angielskiego przynajmniej na średnim poziomie, często bowiem pojawiają się specjalistyczne zwroty związane z tematyką powstawania i wyświetlania obrazu.

Na uwagę zasługuje też internetowa strona producenta. Znaleźć tam można wiele przydatnych informacji o poprawności wykonania testu (producent odradza wykorzystywanie laptopów do testów czy przedłużaczy, zaleca zaś wyeliminowanie zakłóceń elektromagnetycznych, przeprowadzanie testów w ciemnym pomieszczeniu na urządzeniach rozgrzanych przez co najmniej 30 minut).

produkt: DisplayMate 2.10

producent: DisplayMate Technologies,http://www.displaymate.com

cena brutto: 79 USD (wersja podstawowa)

konkurenci: Brak

kontakt: DisplayMate Technologies,http://www.displaymate.com

za:

Profesjonalnie przygotowane testy, poparte argumentami merytorycznymi, kilka wersji programu spełniających wymagania różnych grup użytkowników.

przeciw:

Wysoka cena, brak wersji dla Macintosha.