DisplayPort - nowy standard interfejsu graficznego

Organizacja VESA (Video Electronics Standards Association) jest w trakcie rozpatrywania nowego standardu połączenia pomiędzy 'urządzeniami projekcyjnymi'. DisplayPort, bo tak ma się on nazywać, umożliwi podłączanie komputera do monitora, panela LCD, czy projektora, ale także łączenie np. odtwarzacza DVD z telewizorem.

Prędkość transmisji nowego interfejsu dochodzi do 10,8 gigabita na sekundę. Cztery łącza wykorzystane w nowym standardzie to znacznie mniej niż w obecnych rozwiązaniach, a mimo to - m.in. dzięki zwiększonej przepustowości - pozwalają one na poprawę jakości obrazu poprzez zwiększenie ilości wyświetalnych kolorów, czy wyższe częstotliwości odświeżania. DisplayPort ma także umożliwiać przesyłanie dźwięku tymi samymi kablami, co obraz.

Nowy standard ma być następcą dla wysłużonego już VGA oraz cyfrowego złącza DVI i ma umożliwić interaktywną komunikację pomiędzy łączonymi urządzeniami.

Proces zatwierdzania nowej specyfikacji może potrwać pół roku, więc pierwszych urządzeń wyposażonych w DisplayPort można się spodziewać najwcześniej w przyszłym roku. Organizacje z Hollywood pewnie ucieszy fakt, że opcjonalnie technologia może być wzbogacona o moduł zabezpieczający przed odtwarzaniem nielicencjonowanych treści.

Więcej informacji


Zobacz również