DivX

Nazwa DivX znana jest chyba każdemu fanowi komputerowej kinematografii. Nie każdy jednak pewnie wie, że część funkcji jest zablokowana na certyfikowanych urządzeniach.


Nazwa DivX znana jest chyba każdemu fanowi komputerowej kinematografii. Nie każdy jednak pewnie wie, że część funkcji jest zablokowana na certyfikowanych urządzeniach.

DivX

Informacje:http://DivX.com

DivX to rzeczywiście najpopularniejszy kodek pozwalający dekompresować zawartość wideo. Warto dodać, że występuje on w dwóch wersjach. Bezpłatnej, o ograniczonej funkcjonalności oraz komercyjnej, która kosztuje 19,99 dolarów. Najnowsza wersja darmowego DivXa 6 zawiera, oprócz kodeka, odtwarzacz multimedialny oraz webowy pozwalający uruchamiać zawartość wideo w sieci i program konwertujący (15-dniowy trial).

Komercyjna wersja DivXa zawiera kodek w wersji Pro oraz "pełnego" DivX Convertera. Kolejną ciekawą aplikacją jest komercyjny DivX Author, dostępny obecnie w wersji 1.5 i umożliwiający stworzenie pojedynczego pliku wideo z kilku materiałów, w różnych formatach.

Zwróćmy jednak swoją uwagę na urządzenia DivX Certified posiadające ciekawą opcję: mianowicie umożliwiają oglądanie filmów w tzw. trybie VoD (Video on Demand), czyli wideo na żądanie. Chodzi o pliki zakupione lub wypożyczane. Darmowe filmy DivX tego nie wymagają. W celu aktywacji funkcji w stacjonarnym odtwarzaczu musisz wykonać szereg kroków procedury.

O samym procesie aktywacji funkcji przeczytasz w pełnej wersji artykułu.

Aplikacje w Pro

DivX

DivX

Komercyjna wersja DivXa zawiera kodek w wersji Pro oraz pełny DivX Converter. DivX Pro Codec umożliwia uzyskanie wyższej wydajności przetwarzania, zwłaszcza w wypadku procesorów dwurdzeniowych lub korzystających z wielowątkowości, tworzenie materiałów w rozdzielczości Full HD (1080p) oraz sześć trybów optymalizujących wynikowy materiał wideo i wydajność procesu. DivX Converter z kolei pozwala szybko tworzyć materiały wysokiej rozdzielczości (także Full HD) za pomocą metody przeciągnij i upuść, automatyczne tworzenie filmów z kilku materiałów wideo wraz z menu i oczywiście możliwość stworzenia backupu wideoteki DVD w ten sposób, aby zmieścić jeden film na zwykłym krążku CD.

Kolejną ciekawą aplikacją jest komercyjny DivX Author, dostępny obecnie w wersji 1.5 i umożliwiający utworzenie pojedynczego pliku wideo z kilku materiałów, nawet zakodowanych w różnych formatach. Program pozwala także dodawać funkcje znane z filmów DVD, m.in. interaktywne menu, wybór scen, napisy w kilku wersjach językowych czy kilka oddzielnych ścieżek audio. Przy użyciu tego narzędzia utworzysz także ciekawe pokazy slajdów ze zdjęć, np. z własnym podkładem muzycznym.

Podobnych narzędzi na rynku jest wiele, wymieńmy choćby takie aplikacje, jak Easy Media Creator 9, oprogramowanie firmy CyberLink (PowerDirector, PowerCreator) czy WinDVD Creator 2. Wszystkie wspomniane narzędzia łączy jedno: program licencyjny DivX Certified, który obejmuje, poza sprzętem, także oprogramowanie i aplikacje autorskie do tworzenia filmów. W celu uzyskania certyfikatu aplikacja musi umożliwiać tworzenie filmów w wysokiej jakości wraz z funkcjami dostępnymi w filmach DVD (wspomniane interaktywne menu, wybór scen, etc.). Tak przygotowane filmy możesz odtworzyć na sprzęcie oznaczonym tym samym logo.

Urządzenia DivX Certified mają ciekawą opcję: mianowicie umożliwiają oglądanie filmów w tzw. trybie VoD (Video on Demand) - wideo na żądanie. Chodzi o pliki zakupione lub wypożyczone. Darmowe filmy DivX oczywiście tego nie wymagają. W celu aktywacji funkcji w stacjonarnym odtwarzaczu musisz posiadać konto DivX, zainstalować aplikację DivX Player (część bezpłatnego pakietu DivX) i naturalnie dysponować certyfikowanym urządzeniem. Po utworzeniu konta DivX (o ile go wcześniej nie miałeś) musisz uaktywnić urządzenie DivX Certified. W tym celu należy poszukać 8-znakowego kodu w usłudze DivX VoD. W kolejnym kroku uruchamiasz program DivX Player i wyszukujesz opcję Zarejestruj urządzenie (Register device) - znajdziesz ją w menu Narzędzia (Tools). Wprowadzasz 8-znakowy klucz w polu Identyfikator aktywacji (Activation ID). Po zatwierdzeniu operacji musisz jeszcze jedynie zachować klucz aktywacyjny. Najlepiej zapisz go na płytce, gdyż będziesz go musiał przekazać do urządzenia. Od tej pory możesz korzystać z plików VoD na własnym sprzęcie DivX Certified.

Wspomniana opcja jest jednym z kilku przykładów funkcji, jakimi dysponują produkty oflagowane logo DivX Certified.

Logo DivX Certified

Program licencyjny DivX Certified obejmuje kilka różnych logo. Pierwszym jest DivX Ultra Certified, który otrzymały dotychczas jedynie cztery aplikacje dostępne na rynku. Najczęściej znaleźć go można na obudowie sprzętu. Urządzenie w ten sposób oznaczone pozwala odtwarzać filmy DivX przygotowane z funkcjami znanymi z filmów DVD. Aplikacje z tym logo umożliwiają oczywiście tworzenie takich materiałów filmowych. DivX Certified jest kolejną nalepką, która trafia na sprzęt. Urządzenie z tym logo pozwala po prostu odtwarzać filmy DivX, także w wysokiej rozdzielczości. DivX Certified Recorders znajdziesz na produktach, które pozwalają rejestrować wysokiej jakości filmy DivX o małym rozmiarze. Ostatnim logo jest DivX Connected - znajdziesz go na sprzęcie umożliwiającym strumieniowe przesyłanie materiałów w formacie DivX.

Plusy:

  • zaawansowana technika kompresji
  • niska cena

Minusy:

  • zawiła procedura aktywacji

Podsumowanie: Komercyjna wersja DivX znacznie rozszerza możliwości twórców filmów i daje dostęp do zaawansowanych technicznie filmów.