DivX 2 już wkrótce

Twórcy technologii DivX udostępniają większą część kodu swego oprogramowania.

Twórcy DivX:), formatu, który dla internetowego wideo stał się tym, czym MP3 dla audio, udostępnili większość kodu źródłowego swej technologii. DivX:) umożliwia zapisywanie plików wideo o wysokiej jakości, cechujących się jednocześnie niewielką objętością.

Programiści, pracujący nad DivX:), od chwili udostępnienia formatu opracowują jego ulepszoną wersję, noszącą nazwę "DivX Deux". Ich zdaniem, nowa wersja ma być zdecydowanie lepsza od poprzedniczki, oferując mniejszą objętość plików przy zachowaniu tej samej jakości obrazu i dźwięku. Chcąc przyspieszyć zakończenie prac nad nowym formatem, firma Project Mayo, stworzona przez założycieli projektu DivX:), zdecydowała się upublicznić większość kodu źródłowego, mając nadzieję, .

John Bzdek, jeden z dyrektorów Project Mayo, powiedział, że jego firma udostępnia swój projekt innym firmom developerskim i niezależnym programistom,sądząc, że dzięki temu uda się przyspieszyć prace na nowym formatem. Bzdek przypomniał także, że jednym z nadrzędnych celów firmy jest rozpowszechnienie standardu DivX:) na wszelkich możliwych platformach.

Ambicją programistów, skupionych w firmie Project Mayo, jest takie spopularyzowanie standardu, które spowoduje, iż twórcy i firmy dystrybuujące filmy przez Internet, będą wykorzystywały go zamiast konkurencyjnych, płatnych formatów promowanych przez koncerny takie jak Microsoft.