DivX 5.1 już niedługo

Niemiecki serwis Heise Online opublikował wywiad z Jerome Rotą, założycielem firmy DivXNetworks. Z rozmowy możemy dowiedzieć się m.in., że już wkrótce udostępniona zostanie nowa wersja kodeka DivX (oznaczona symbolem 5.1). Rota wyjawił kilka informacji na temat następnej edycji kodeka - DivXa 6 - znanego jako "Q".

Z wywiadu dowiadujemy się, że podczas tworzenia wersji 5.1 DivXa szczególny nacisk został położony na to, by kodek umożliwiał komfortowe oglądanie filmów również na wolniejszych komputerach. Dokładnej daty premiery tego oprogramowania na razie nie podano. Rota zdradził również, że pod koniec roku udostępniona zostanie również nowa wersja programu Dr. Divx - także oznaczona jako 5.1.

Jeśli chodzi o DivXa 6.0 (czyli "Q") Jerome Rota zapowiedział, że jego możliwości będą znacznie szersze niż w przypadku poprzednich wersji kodeków z rodziny DivX - warto zauważyć, że "Q" określany jest nie jako kodek wideo, lecz jako "multimedia codec". Według Roty, pozwoli to uniknąć spotykanych dziś powszechnie problemów z odtwarzaniem plików, do kompresowania których użyto różnych kodeków - z dekodowaniem wszystkich danych będzie sobie radził "Q". Kodek powinien zostać udostępniony w drugim lub trzecim kwartale przyszłego roku.

Więcej informacji:

http://www.heise.de/