DivX 6.0 - oficjalna premiera

Firma DivX (do niedawna znana jako DivXNetworks) oficjalnie zaprezentowała nową wersję kodeka wideo DivX 6.0. Zawiera on kilka nowości, które zmieniają rozwój kodeka. Najważniejsze innowacje w nowym formacie to m.in. obsługa napisów w formacie XSUB, a także wprowadzenie znanego z DVD-Video menu ekranowego (w którym można wybrać np. określony rozdział filmu) oraz możliwości wyboru ścieżki audio. Oczywiście, kodek w wersji 6.0 jest w pełni zgodny z wcześniejszymi wersjami DivX. Nowością jest również fakt, iż zrezygnowano z udostępniania kodeka w wersji Free i Pro - od teraz dostępne będą dwa pakiety: do odtwarzania plików wideo (DivX Play Bundle) oraz do ich tworzenia (DivX Create Bundle).

Nowe wydanie niezwykle popularnego kodeka wideo doczekało się wreszcie oficjalnej prezentacji. Sam produkt był przygotowany ponad pół roku wcześniej, jednak firma DivX czekała z datą premiery na swoich kooperantów - producentów stacjonarnych odtwarzaczy DVD z możliwością oglądania kompresowanych filmów oraz producentów oprogramowania korzystających z tego standardu. Na pytanie dlaczego premiera została przesunięta, członkowie firmy DivXNetworks (Thomas Huntington - główny menedżer, Eric Grab - architekt technologii, Jerome Rota - strateg produktu) odpowiedzieli: "Sam kodek był gotowy od dłuższego czasu, jednak nie chcieliśmy 'drażnić' naszych kooperantów. Wszystkie urządzenia, które są obecne na rynku i posiadają certyfikat DivX muszą być w stu procentach zgodne z nową wersją. Chcemy wszystko przygotować w najdrobniejszych szczegółach, aby klienci byli zadowoleni z nowego produktu".

Nowe standardy kodowania oferują lepszą jakość obrazu.

Nowe standardy kodowania oferują lepszą jakość obrazu.

Co ważne, od wersji szóstej nie będzie już wersji Free i Pro, a jedynie pakiet do oglądania i tworzenia wideo.

DivX Play Bundle zawiera najnowszą wersję kodeka, ale wyłącznie do odtwarzania filmów. Ci, którzy chcą tylko oglądać filmy, nie potrzebują rozbudowanych opcji kodujących. Oprócz tego znalazł się w niej odtwarzacz filmów DivX Player. Pakiet oferuje obsługę nowego formatu DivX Media File, o którym już wcześniej pisaliśmy (więcej informacji w dalszej części artykułu).

Drugim zestawem jest DivX Create Bundle, który zawiera trzy elementy:

- DivX Pro 6.0 - kodek z obsługą wszystkich opcji kompresji obrazu, które nie zostały dołączone do wcześniejszego pakietu;

- DivX Converter - nowy produkt, który zastąpi Dr. DivX, a którego zadaniem jest łatwa konwersja plików;

- odtwarzacz DivX Player.

Wywiad z producentami DivX

Jak sądzicie, co się zmieni w najbliższych miesiącach lub latach w technologii kompresowania filmów i czy jest możliwe doścignięcie jakości DVD?

Kompresowane media nigdy nie będą tak doskonałe jak format źródłowy, tzn. film kompresowany z płyty DVD, nigdy nie dorówna mu jakością obrazu. Już bardzo zbliżyliśmy się do tego, w przyszłości być może zbliżymy się jeszcze bardziej, jednak zawsze pozostanie pewien margines, którego po prostu nie da się pokonać. Obecnie jesteśmy całkowicie pochłonięci przygotowaniami do premiery nowej wersji. W przyszłości planujemy coś w rodzaju telewizji na życzenie, aby każdy mógł sobie wybrać z Internetu pozycję filmową i bez konieczności pobierania całego pliku mógł go obejrzeć u siebie w domu. Na razie są to jednak plany i nie mamy nawet u siebie wersji testowych takiej technologii. Jesteśmy jednak przekonani, że tak będzie wyglądała przyszłość. Czytaj więcej

DivX Media File

Nowy format zapisu plików został już wcześniej wprowadzony przez firmę do testowego kodeka o nazwie DivX Fusion. Pisaliśmy o tym szerzej w materiale DivX Fusion: nowa jakość filmów na Twoim pececie. Przypomnijmy co oferuje nowy format:

- Obsługa napisów XSUB

Jest to standard napisów ekranowych, o który mocno dopominali się głównie producenci stacjonarnych odtwarzaczy DivX. Unifikacja ma pomóc w bezproblemowym odtwarzaniu napisów przez odtwarzacze certyfikowane przez DivX Networks. Oznacza to, że wszystkie markowe odtwarzacze opatrzone stosownym certyfikatem będą wspierały nowy standard. Modele obecne na rynku w większości są przygotowane do obsługi XSUB.

- Wybór ścieżek audio

DivX na wzór DVD-Video, będzie pozwalał na wybór ścieżki dźwiękowej (np. polskiej zamiast angielskiej).

DivX wyświetla menu

DivX wyświetla menu

- Interaktywne menu ekranowe

Filmy będą mogły być opatrzone atrakcyjnym menu ekranowym, pozwalającym na szybki dostęp do określonych rozdziałów. To również funkcja znana z DVD-Video.

- XTAG

Są to tagi, mające być dla plików wideo tym, czym ID3 dla plików muzycznych MP3. Zapisane będą w nich szczegółówe informacje na temat filmów (reżyser, obsada, czas trwania itp).

- Pełna zgodność z wcześniejszymi wersjami DivX

- Nowy algorytm kompresji

W porównaniu do wersji kodeka 5.2, DivX Media File ma oferować zdecydowanie lepszy współczynnik kompresji przy jednoczesnym skróceniu czasu potrzebnego na kodowanie filmu. Producent twierdzi, że kodek daje lepszą jakość obrazu niż Windows Media 9 i kodeki na bazie H.264. Czytaj więcej o nowej kompresji tutaj.

Na temat nieoficjalnej premiery DivX 6.0 podczas targów CeBIT i o nowych funkcjonalnościach czytaj w materiale DivX 6.0 - w stronę DVD.


Zobacz również