DivX 6.0 - w stronę DVD

Podczas targów CeBIT 2005 odbyła się oficjalna premiera kolejnej, szóstej już wersji DivX-a. Przestaje on być tylko kodekiem, jego nowe funkcje oferują możliwości bardzo zbliżone do znanych z interfejsów płyt DVD-Video.

Kilka tygodni wcześniej DivX Labs udostępnił wersję beta nowego kodeka, całkowicie nowy odtwarzacz multimedialny, narzędzie SDK dla programistów oraz przykłady filmów i funkcji nowego DivX-a. Z przyczyn oczywistych nie przekażemy tym razem informacji o szczegółach wersji finalnej, ale na pewno znajdziesz w niej to, co opisujemy.

Nie tylko kodek

Największą nowością w becie DivX 6.0, która nazywa się Fusion, jest format DivX Media. Rozwija on wcześniejsze możliwości DivX-a, które sprowadzały się głównie do kodowania i dekodowania materiału audio-wideo. Celem było zbliżenie jakości i funkcjonalności DivX Media do materiału spotykanego na płytach DVD. Pliki DivX Media Format mają rozszerzenie .divx. Beta pozwala np. na zapis ścieżek dźwiękowych w siedemnastu kanałach (14.3, z czego trzy to oczywiście kanały basowe LFE).

Oto najistotniejsze nowości DivX Fusion:

- Obsługa napisów XSUB. Jest to nowy standard napisów ekranowych, o który dopominali się głównie producenci stacjonarnych odtwarzaczy DivX. Unifikacja ma rozwiązać problemy z napisami w odtwarzaczach certyfikowanych przez DivX Networks - teraz wszystkie markowe modele opatrzone stosownym certyfikatem będą obsługiwały nowy standard. Większość sprzedawanych obecnie urządzeń - np. modele Philipsa, Pioneera, Onkyo, Sony, Thomsona, JVC i KISS

- obsługuje XSUB. Odtwarzacze, które nie uzyskały stosownego certyfikatu (np. Manta, Wiwa czy Bellwood), prawdopodobnie nie będą obsługiwać nowych funkcji.

- Wybór ścieżek audio. DivX, podobnie jak DVD-Video, pozwoli na wybór ścieżki dźwiękowej (np. polskiej zamiast angielskiej).

- Interaktywne menu ekranowe. Filmy będzie można opatrywać atrakcyjnym menu ekranowym, pozwalającym na szybki dostęp do określonych rozdziałów. To również funkcja znana z DVD-Video.

- XTAG. Te znaczniki mają być w wypadku plików wideo odpowiednikami ID3 dla plików muzycznych MP3. Będą w nich zapisane informacje na temat filmów.

- Pełna zgodność z wcześniejszymi wersjami DivX.

- Nowy algorytm kompresji. DivX Fusion ma oferować zdecydowanie lepszy współczynnik kompresji niż jego wersja 5.2, przy jednoczesnym skróceniu czasu potrzebnego na kodowanie filmu. Zdaniem producenta, daje to obraz lepszej jakości niż Windows Media Player 9 i kodeki oparte na H.264.

- Nowy interfejs użytkownika. Ma być łatwiejszy w obsłudze i zawierać mniej okien dialogowych niż poprzedni.

- Nowe profile kodowania. Wyrażają stosunek jakości obrazu uzyskiwanego po zakodowaniu do czasu potrzebnego na przeprowadzenie tej operacji. Dodano także dwa nowe tryby kodowania, Extreme quality oraz Insane quality. Swobodniej można manipulować proporcjami obrazu. Wprowadzono obsługę 4MV, co ma wyraźnie poprawić ostrość i zredukować szumy. Nowe są także algorytmy redukcji objawów zniekształceń blokowych.

Udostępniajac wersję beta odtwarzacza DivX Player 2.9 i kodeka DivX 5.9 (Fusion), DivX Networks oferuje też programistom pakiet DivX Fusion SDK, pozwalający na tworzenie własnych narzędzi i aplikacji. W celach niekomercyjnych można go wykorzystywać bezpłatnie.

- Telewizja o wysokiej rozdzielczości w DivX HD i Fusion.

Nie da się ukryć, że nowy DivX został opracowany m.in. ze względu na pojawienie się groźnego konkurenta w postaci Nero Digital, opartego na formacie kodowania MPEG4. DivX Networks rozbudowało funkcje DivX-a do poziomu Nero Digital, a dodatkowo przygotowało kodek do funkcjonowania w systemie przesyłania obrazu na żądanie (Video on Demand).


Zobacz również