DivX 6 - przedpremierowe szczegóły

Nowa edycja kodeka DivX, którego premiera miała się odbyć na targach CeBIT jest już gotowa, jednak jej oficjalna prezentacja została odsunięta w czasie. Udało nam się porozmawiać z jednym z twórców aplikacji - Jerome Rota, który zaprezentował możliwości nowego kodeka, a przedstawiciele firmy DivXNetworks wyjaśnili, dlaczego zwlekają z oficjalną prezentacją nowego produktu.

Przypomnijmy - DivX 6 oferuje zupełnie nowe funkcje: obsługa napisów XSUB przeznaczonych głównie do stacjonarnych odtwarzaczy DivX, wybór ścieżek audio (pozwalający na oglądanie filmu w kilku wersjach językowych), interaktywne menu ekranowe, informacje o plikach wideo oraz zawiera nowy algorytm kompresji.

Nowe wydanie niezwykle popularnego kodeka wideo zostanie zaprezentowane mniej więcej w połowie tego roku. Sam produkt jest przygotowany, jednak firma DivXNetworks czeka z datą premiery na swoich kooperantów - producentów stacjonarnych odtwarzaczy DVD z możliwością oglądania kompresowanych filmów oraz producentów oprogramowania korzystających z tego standardu. Na pytanie: Dlaczego premiera została przesunięta? członkowie firmy DivXNetworks (Thomas Huntington - główny menedżer, Eric Grab - architekt technologii, Jerome Rota - strateg produktu) odpowiedzieli: Sam kodek jest gotowy od dłuższego czasu, jednak nie chcieliśmy 'drażnić' naszych kooperantów. Wszystkie urządzenia, które są obecne na rynku i posiadają certyfikat DivX muszą być w stu procentach zgodne z nową wersją. Chcemy wszystko przygotować w najdrobniejszych szczegółach, aby klienci byli zadowoleni z nowego produktu. Wielka odsłona DivX 6 ma nastąpić w drugim kwartale tego roku.

Dostęp do rozdziałów

Filmy będą mogły być opatrzone atrakcyjnym menu ekranowym pozwalającym na szybki dostęp do określonych rozdziałów.

Czy zobaczymy coś nowego w 6. edycji, czy tylko to, co znamy już z DivX Fusion?

Tak jak już wspomnieliśmy, produkt już jest gotowy, więc można go pobrać z naszej strony domowej pod nazwą DivX Fusion. Jest to co prawda wersja testowa, jednak posiada wszystkie funkcje kodeka zaimplementowane w wydaniu 6.

O DivX Fusion pisaliśmy jakiś czas temu w artykule "DivX Fusion: nowa jakość filmów na Twoim pececie".

Dlaczego DivX jest płatny?

Naszym celem jest udostępnianie części dekodującej i odtwarzacza za darmo - tak, aby każdy użytkownik mógł swobodnie oglądać filmy w tym formacie. Inaczej sprawa przedstawia się z kodowaniem, jednak nasza firma ma na celu zarabianie pieniędzy. Staramy się dostarczać naszym klientom produkt bardzo dobrej jakości.

DivX Pro

Wersja pro jest bardziej rozbudowana i oferuje więcej funkcji. Dzięki niej możemy łatwo i dokładnie określić takie parametry jak: stopień kompresji, jakość, szybkość.

Czy przewidujecie lokalizację programu na język polski?

(Śmiech) Bardzo byśmy chcieli, jednak trudno nam w tej chwili powiedzieć cokolwiek konkretnego. Na razie posiadamy tłumaczenia niemieckie i francuskie. Nasza firma nie jest zbyt wielka i nie mamy możliwości 'produkcyjnych". Kiedyś na pewno to nastąpi i użytkownicy w Polsce będą mogli cieszyć się własną lokalizacją programu.

Czy nie uważacie, że popularność formatu DivX wynika poniekąd z popularności sieci P2P? Czy mieliście jakiekolwiek problemy ze strony firm zajmujących się ochroną praw autorskich?

Każda technologia ma swój początek. My nie mówimy naszym użytkownikom, aby kopiowali filmy i łamali prawo. Podobnie było z formatem MP3 - najpierw wszyscy twórcy i wytwórnie byli przeciwni i ścigali wszystkich, a później zorientowali się, że to może być dobry interes - kolejny sektor rynku muzycznego. Takie sklepy jak iTunes robią teraz na tym pieniądze. Mamy nadzieję, że podobnie będzie z DivX. Nowe odtwarzacze posiadają już zabezpieczenia przed nielegalnymi kopiami, więc jeżeli ktoś nie jest właścicielem filmu lub nie zapłacił za jego obejrzenie, będzie miał problem z używaniem takiej wersji. Nasza firma nigdy nie miała z tym problemów. Trudno też byłoby udowodnić w sądzie, że odpowiadamy za piractwo w Internecie.

DivX Converter

Narzędzie to pozwoli przekształcić najpopularniejsze formaty wideo w nowy format DivX. Po prostu przeciągamy plik źródłowy do konwertera, a resztą zajmuje się aplikacja. Pasek postępu informuje o stopniu zaawansowania pracy.

Jak sądzicie, co się zmieni w najbliższych miesiącach lub latach w technologii kompresowania filmów i czy jest możliwe doścignięcie jakości DVD?

Kompresowane media nigdy nie będą tak doskonałe jak format źródłowy, tzn. film kompresowany z płyty DVD, nigdy nie dorówna mu jakością obrazu. Już bardzo zbliżyliśmy się do tego, w przyszłości być może zbliżymy się jeszcze bardziej, jednak zawsze pozostanie pewien margines, którego po prostu nie da się pokonać. Obecnie jesteśmy całkowicie pochłonięci przygotowaniami do premiery nowej wersji. W przyszłości planujemy coś w rodzaju telewizji na życzenie, aby każdy mógł sobie wybrać z Internetu pozycję filmową i bez konieczności pobierania całego pliku mógł go obejrzeć u siebie w domu. Na razie są to jednak plany i nie mamy nawet u siebie wersji testowych takiej technologii. Jesteśmy jednak przekonani, że tak będzie wyglądała przyszłość.

Czy konkurencja na rynku ze strony darmowych kodeków takich jak Xvid, a z drugiej ze strony Microsoftu z jego Windows Media stanowi silną konkurencję lub zagrożenie dla DivX?

Może najpierw zaczniemy od firmy Microsoft - ich Windows Media 9 oferuje standard obecny u nas od długiego czasu - kiedy oni wprowadzają WM9, my już przechodzimy na wyższy poziom jakości obrazu. Myślę tu o HD-DivX. Poza tym rozwiązanie Windows Media Center jest droższe. Gdyby porównywać ilość użytkowników WM9 i DivX, to nie podlega dyskusji, że jesteśmy lepsi. W 2004 roku z DivX korzystało 20 milionów osób na całym świecie (chodzi oczywiście o odtwarzanie wideo, ponieważ WM9 koduje także dźwięk).

Xvid to raczej przedsięwzięcie akademickie i nigdy nie stanie się "produktem" w prawdziwym tego słowa znaczeniu, ze względu na licencję GPL, która nie pozwala na pobieranie opłat od klientów za tę aplikację. Zauważamy oczywiście obecność tego rywala na rynku. Ilość użytkowników i kompilacji Xvid zmusza nas to do ciągłej pracy i nie pozwala odpocząć. Cieszymy się z tego, że istnieje taki projekt.

Divx Player

Do odtwarzania filmów można użyć dołączonego programu. Nadal jest on prosty i funkcjonalny.

Co z innymi platformami systemowymi (Linux i Mac OS), czy będziemy mogli zainstalować nowe kodeki również na tych komputerach?

No cóż, obecnie trwają prace, a raczej rozmowy na temat implementacji naszego programu w komputerach Macintosh. Problem stanowi inna struktura plików wideo i pewien opór ze strony producenta. Czasami mamy wrażenie, że tamci ludzie bardziej bronią dostępu do swojego środowiska, niż Microsoft. Mamy jednak nadzieję, że wkrótce pojawi się wersja dla "jabłuszka".

Jeśli chodzi o system Linux to również chcemy przygotować specjalną wersję, jednak ukaże się ona nie wcześniej niż ta na Macintosha. Po prostu tam jest tyle różnych rozwiązać dostępnych za darmo, że na razie nie ma większego sensu wprowadzać płatnego rozwiązania.


Zobacz również