DivX Fusion: nowa jakość filmów na Twoim pececie

19 marca podczas targów CeBIT 2005 odbędzie się oficjalna premiera kolejnej, szóstej już wersji kodeka DivX. Na kilka tygodni przed tym wydarzeniem, na stronach DivX Labs pojawiła się beta wersja nowego kodeka, całkowicie nowy odtwarzacz multimedialny, narzędzie SDK dla programistów oraz przykłady filmów oraz funkcji jakie znajdziecie w nowym DivX-ie. Nie ma się co oszukiwać - to co Wam prezentujemy nie będzie odbiegało wiele, a może i wcale od finalnej wersji, która otrzyma nazwę DivX 6.0. DivX przestaje być tylko kodekiem. Nowa funkcjonalność oferuje możliwości bardzo zbliżone do tych znanych z interfejsów płyt DVD-Video.

Największą nowością w becie Fusion jest wprowadzenie nowego formatu DivX Media. Rozwija on wcześniejsze możliwości DivX-a, które sprowadzały się głównie do kodowania i dekodowania materiału audio-wideo. Celem było zbliżenie jakości i funkcjonalności DivX Media do krążków z zapisanymi filmami DVD. Pliki DivX Media Format mają rozszerzenia .divx. Beta pozwala np. na zapis ścieżek dźwiękowych w siedemnastu kanałach (14.3 z czego 3 są oczywiście przeznaczone dla kanałów basowych LFE).

Oto najistotniejsze nowości DivX Fusion:

-Obsługa napisów XSUB.

Jest to nowy standard napisów ekranowych, o który mocno dopominali się głównie producenci stacjonarnych odtwarzaczy DivX. Unifikacja ma pomóc w bezproblemowym odtwarzaniu napisów przez odtwarzacze certyfikowane przez DivX Networks. Oznacza to, że wszystkie markowe odtwarzacze opatrzone stosownym certyfikatem będą wspierały nowy standard. Modele obecne na rynku w większości są przygotowane do obsługi

Odtwarzacz DivX Player 2.9

Odtwarzacz DivX Player 2.9

XSUB. Są to m.in. modele Philipsa, Pioneera, Onkyo, Sony, Thomsona, JVC i KISS. Urządzenia, które nie uzyskały stosowanego certyfikatu (np. Manta, Wiwa czy Bellwood) prawdopodobnie nie będą w stanie obsługiwać nowych funkcji.

Marek Cieśla zajmujący się w firmie Veracomp produktami marki KISS stwierdził "Certyfikaty oraz licencje wiele kosztują co przekłada się na cenę urządzeń, jednak już w niedługim czasie właściciele tanich odtwarzaczy DVD DivX które nie są certyfikowane - nie będą mogli cieszyć się nowymi możliwościami firmy DivX, a w niedługim czasie także NeroDigital firmy Nero."

- Wybór ścieżek audio.

DivX na wzór DVD-Video, będzie pozwalał na wybór ścieżki dźwiękowej (np. polskiej zamiast angielskiej)

- Interaktywne menu ekranowe.

Filmy będą mogły być opatrzone atrakcyjnym menu ekranowym pozwalającym na szybki dostęp do określonych rozdziałów. Również funkcja znana z DVD-Video.

-XTAG.

Są to tagi mające być dla plików wideo tym czym ID3 dla plików muzycznych MP3. Zapisane będą w nich informacje na temat filmów.

-Pełna zgodność z wcześniejszymi wersjami DivX.

-Nowy algorytm kompresji.

W porównaniu do wersji kodeka 5.2, DivX Fusion ma oferować zdecydowanie lepszy współczynnik kompresji przy jednoczesnym skróceniu czasu potrzebnego na kodowanie filmu. Producent twierdzi, że kodek daje lepszą jakość obrazu niż Windows Media 9 i kodeki na bazie H.264.

Wykres wydajności kodeków

Wykres wydajności kodeków

Wyniki testów kompresji zaprezentowane na stronach DivX Labs są bardzo optymistyczne. Wykres przestawia średnie wyniki z procesu kodowania 7 plików i wskazuje średnią bitrate'u (szybkość transmisji danych w bitach) w odniesieniu do PSNR (Perceptual Signal to Noise Ratio - sprawdza podobieństwo wideo skompresowanego do wideo źródłowego) dla kilkunastu procesorów kodowania z ustawioną na stałe kwantyzacją. Bitrate każdego kodowanego pliku jest odniesiony procentowo do wyników Xvid-a (Motion 6 VHQ 4 Trellis Off) przyjętego za 100 %. Niższe linie oznaczają, że pliki poddane były lepszej kompresji.

-Kodek otrzymał nowy interfejs użytkownika. Ma być łatwiejszy w obsłudze i zawiera mniej okien dialogowych niż poprzednio.

-Od nowa stworzono profile kodowania wyrażające stosunek jakości uzyskiwanego po zakodowaniu obrazu do czasu potrzebnego do dokonania takiej operacji. Dodano także dwa nowe tryby kodowania - Extreme quality oraz Insane quality. Swobodniej można także manipulować proporcjami obrazu. Wprowadzono obsługę 4MV co ma wpływać na wyraźną poprawę ostrości i redukcję szumów. Nowe są także algorytmy redukcji objawów zniekształceń blokowych.

Wraz z udostępnieniem wersji beta odtwarzacza DivX Player 2.9 i kodeka DivX 5.9 (Fusion), DivX Networks oferuje programistom pakiet DivX Fusion SDK pozwalający na tworzenie własnych narzędzi i aplikacji. Może on być wykorzystywany na własne potrzeby bez dodatkowych opłat. Wykorzystanie komercyjne wymaga już wniesienia określonej opłaty licencyjnej.

Telewizja wysokiej rozdzielczości w DivX HD i Fusion

W tabeli możecie zapoznać się z możliwościami poszczególnych wersji DivX-a. W opisie wersji 6.0 (czyli de facto Fusion) zobaczycie, że pozwala ona na zakodowanie filmu w pełnej rozdzielczości 1080p (1920x1080 pikseli, czyli najwyższa możliwa rozdzielczość HDTV), który zajmie objętość zaledwie 4,2 GB. Podobny stopień kompresji oferuje także DivX HD, z tym, że nie wyposażono go w funkcje, które opisujemy powyżej (czyli menu, wiele wersji napisów, itp).

Tabela prezentująca możliwości różych wersji kodeków DivX

Tabela prezentująca możliwości różych wersji kodeków DivX

Marek Cieśla, Area Sales Manager zajmujący się w firmie Veracomp produktami marki KISS stwierdził: "Dzięki nowym profilom - DivXnetworks - będzie można nagrać film w wyższej rozdzielczości 720p (DivX HD) na pojedynczym krążku DVD, co stawia pod znakiem zapytania konieczność wprowadzania nowych sprzętowych rozwiązań (Sony BlueRay, Toshiba HD)."

Nie da się ukryć, że nowy DivX został opracowany m.in. ze względu na pojawienie się groźnego konkurenta w postaci Nero Digital bazującego na formacie kodowania MPEG4. DivX Networks, rozbudowało funkcjonalność DivX-a do poziomu Nero Digital, a dodatkowo przygotowała kodek do funkcjonowania w systemach przesyłu obrazu na żądanie (Video on Demand).

Ze stron DivX Labs możecie pobrać demonstracyjny plik wideo prezentujący jak wygląda nowe menu ekranowe oraz jaką jakość oferuje DivX HD.