DivX na piątkę

Firma DivX Networks udostępniła już najnowszą, piątą wersję najpopularniejszego pakietu do kompresji plików wideo - DivX. Producent opublikował dwie wersje pakietu - Standard i Pro.

Firma DivX Networks udostępniła już najnowszą, piątą wersję najpopularniejszego pakietu do kompresji plików wideo - DivX. Producent opublikował dwie wersje pakietu - Standard i Pro (ta ostatnia dostępna jest z kolei w wersji darmowej, ale wyświetlającej reklamy oraz z wersji komercyjnej, za którą trzeba zapłacić 30 USD).

Wersja DivX 5.0 Pro oferuje (jak nietrudno się domyślić) nieco większe możliwości w zakresie kodowania obrazu od wersji standardowej. Według twórców kodeka, edycja oznaczona symbolem Pro pozwala na uzyskanie do 25% mniejszych plików w porównaniu z DivX 5.0 Standard przy zachowaniu takiej samej jakości obrazu. Jest to możliwe dzięki dodaniu do DivX 5.0 kilku nowych mechanizmów, zwiększających funkcjonalność tego narzędzia. Należą do nich m.in. funkcje "resizing", "de-interlacing", "cropping", oraz "inverse telecine". DivX 5.0 Pro w pełni obsługuje również format MPEG4.

W porównaniu z poprzednią wersją kodeka, do edycji 5.0 wprowadzono szereg udoskonaleń, pozwalających na przyspieszenie procesu kodowania, przy jednoczesnym poprawieniu jakości obrazu i zwiększeniu współczynnika kompresji. DivX 5.0 lepiej współpracuje także z najnowszymi procesorami Intela i AMD. W skład pakietu wchodzi również odtwarzacz plików wideo - DivX Player w wersji 2.0.

DivX 5.0 działa pod kontrolą wszystkich wersji systemu Windows z wyjątkiem edycji 95 (i oczywiście 3.1).

Więcej informacji:

http://www.divx.com


Zobacz również