DivX w Vista Media Center

Od niedawna użytkownicy Windows Vista wykorzystujący dołączone do niego centrum multimedialne (Media Center) mogą cieszyć się jego pełną funkcjonalnością - także podczas oglądania materiałów wideo zakodowanych przy pomocy kodeków DivX. Stało się to możliwe dzięki wtyczce Media Control Plugin.

O ile koncepcja "wszystkomającego" centrum multimedialnego (Media Center) jest jak najbardziej słuszna i wygodna, to w wykonaniu koncernu z Redmond pozostawia trochę do życzenia. Choćby takie drobiazgi jak niemożność przewijania materiału wideo skompresowanego niezatwierdzonymi przez Microsoft kodekami, czy brak możliwości przełączania strumieni audio, czy napisów w kontenerach Matroska lub AVI mogą spędzać użytkownikom sen z powiek.

Na szczęście pojawiła się wtyczka Media Control Plugin dla Vista Media Center, która rozwiązuje te problemy. Wykorzystuje ona opensource'owy dekoder FFDShow i pozwala na bezproblemowe odtwarzanie plików DivX, XviD w naszym centrum multimedialnym. Do pracy wtyczki potrzebne są Windows Vista z oprogramowaniem Media Center, dekoder FFDShow i opcjonalnie Haali media splitter, służący do przełączania strumieni w MKV i OGM.

Dzięki wykorzystaniu wtyczki użytkownicy dostają między innymi możliwość przełączania się pomiędzy różnymi strumieniami audio i napisów w AVI, OGM, MKV, przełączania napisów (SRT, SUB) z zewnętrznych plików tekstowych, ustawiania i ładowania zakładek do filmów, płynnego przewijania w tył i w przód z trzema różnymi prędkościami, przełączania i ustawiania filtrów post-processing w FFDShow. Oddzielna aplikacja pozwala także na "przypinanie" do określonych funkcji wtyczki skrótów klawiszowych i komend z pilota.

Więcej informacji o samej wtyczce, pliki do pobrania, a także sposób konfiguracji znaleźć można na stronie domowej projektu.