DivX w palmtopie

Nietrudne jest skompresowanie za pomocą DivX-a filmu z DVD i uruchomienie go w komputerze stacjonarnym. Równie proste okazuje się przeniesienie tego filmu do palmtopa.

Nietrudne jest skompresowanie za pomocą DivX-a filmu z DVD i uruchomienie go w komputerze stacjonarnym. Równie proste okazuje się przeniesienie tego filmu do palmtopa.

Uruchomiony film na palmtopie. W każdej chwili może być odgrywany w wersji pełnoekranowej.

Uruchomiony film na palmtopie. W każdej chwili może być odgrywany w wersji pełnoekranowej.

Wygodny fotel. Głośniki rozstawione wzdłuż ściany wydają potężne basowe pomruki. Na rozciągniętym ekranie wyświetla kolejne sceny filmu. Jakość niemal idealna, różniąca się tylko nieznacznie od oferowanej przez DVD.

DivX stał się formatem niezwykle popularnym i do niedawna filmy zakodowane za jego pomocą odgrywane były wyłącznie w komputerach stacjonarnych. Teraz również właściciele palmtopów będą mogli w czasie podróży obejrzeć film. Co prawda wielkość wyświetlanego obrazu nie będzie za duża, a jakość dźwięku nawet w dobrych słuchawkach daleka od tej, którą oferuje DolbyDigital, jednak zawsze będzie to ciekawy sposób spędzenia czasu np. w podróży.

Po zainstalowaniu oprogramowania odtwarzającego filmy w DivX i podłączeniu pamięci, można co prawda obejrzeć film zajmujący kilkaset megabajtów i przeznaczony do komputera stacjonarnego. Lepiej jednak będzie, gdy podczas kompresji tak ustawisz parametry, aby film był optymalnie przystosowany do wymiarów wyświetlacza palmtopa. Opisywane w dalszej części tekstu porady dotyczą systemu PocketPC. Do palmtopów z systemem Palm OS nie powstało stosowne oprogramowanie i zapewne szybko nie powstanie z racji za małej mocy obliczeniowej procesorów zainstalowanych w tych komputerach naręcznych.

Oprogramowanie

Jeżeli PocketDivX Player tak przypadł Ci do gustu, że postanowiłeś zrezygnować z Windows Media Player, nie bądź zdziwiony, jeżeli po zrestartowaniu palmtopa i uruchomieniu PocketDivX Player wystąpi błąd związany z biblioteką GAPI.dll. Problem występuje, gdyż podczas usuwania WMP kasowana jest biblioteka GAPI. Aby wszystko wróciło do normy, wystarczy ponownie zainstalować PocketDivX Player.

Będziesz potrzebował dwóch grup programów, aby przygotować film w odpowiednim formacie. Pierwszą z nich stanowią aplikacje, które należy zainstalować w komputerze stacjonarnym. Posłużą do skompresowania filmu. Do drugiej grupy należą programy przeznaczone do palmtopów.

Najpierw skompresuj film. Posłuż się na przykład aplikacją Virtual Dub (można, oczywiście, użyć także Flaska).

Otwórz plik z filmem. Następnie w menu Audio oraz Video zaznacz opcję Full Processing Mode. Następnie w Audio | Interleaving wybierz Enable audio/video interleaving, a Preload ustaw na 500 ms. Teraz należy skonfigurować jakość dźwięku słyszalnego w filmie.

W ustawieniach Compression w menu Audio najbardziej optymalny powinien być MPEG Layer 3 z wartością Kb/s równą 64 przy próbkowaniu 44 kHz w systemie mono. Jeżeli podczas oglądania filmu zauważysz urywanie się dźwięku, zakoduj film jeszcze raz tylko przy zmniejszonym poziomie bitrate. Teraz przejdź do Video | Compression; w oknie, które się pojawi, wybierz DivX MPEG-4 Codec. Naciśnij przycisk Configure i ustaw Output bitrate. Poziom 400 Kb/s to jakość, jak na palmtop, niemal doskonała. Niestety, w tym przypadku plik będzie zajmować dużo więcej miejsca. 100 Kb/s to już jednak jakość mało zadowalająca. Optymalnym ustawieniem byłby bitrate na poziomie 250 Kb/s, ale decyzja należy do Ciebie. Teraz trzeba przeskalować rozmiary obrazu tak, aby odpowiadały tym w palmtopie. Wpisz 240 (dla wysokości) i 320 (dla szerokości) oraz ustaw filtr typu Bicubic. Następnie pozostaje już tylko zapisać plik jako AVI i poczekać na zakończenie procesu kodowania.

Do skompresowania filmu niezbędne jest zainstalowanie kodeka DivX. Virtual Dub nie będzie bez niego kodował filmu, wyświetlając komunikat o błędzie.

Teraz pora na wgranie oprogramowania do palmtopa. Do odtwarzania filmów posłuży program PocketDivX Player. Najnowsza wersja - 0.8 - obsługuje takie formaty jak DivX, OpenDivX, AVI, MPEG-1, pozwala także na powiększenie obrazu oraz jego obrócenie. Dzięki tej ostatniej funkcji masz możliwość oglądania filmu przy obróconym palmtopie, co zwiększa powierzchnię przeznaczoną na obraz. PocketDivX Player umożliwia tworzenie listy filmów odgrywanych po sobie, a także jeżeli jesteś podłączony do Internetu, odbieranie strumieniowego przekazu wideo. Omawiana wersja dostępna jest do palmtopów z systemem oraz nowych z systemem Pocket PC 2002. Wersja do komputerów naręcznych z Pocket PC nie jest kompatybilna z systemem PPC 2002. Jak się okazuje, płynność odtwarzania filmów jest zadowalająca i przy odpowiedniej konfiguracji nie powinny pojawić się również kłopoty z dźwiękiem. Jedynym mankamentem PocketDivX Player jest brak możliwości wgrania napisów do filmu.

W następnych wersjach wada ta powinna zostać usunięta. Zabawne filmy już przystosowane do palmtopów znaleźć można na stronie www.DivX.com w dziale Showcase. Dla osób, które chciałyby przenieść film z DVD na palmtop, na płycie PCWK umieszczone zostały:

  • program do kompresji - Virtual Dub

  • odtwarzacz filmów do palmtopów - PocketDivX Player.