Divx, QuickTime i RealPlayer w jednym

Entuzjastom domowych seansów filmowych nieobce są przypadki, kiedy niemożliwe jest odtworzenie ulubionego filmu, z powodu braku odpowiednich kodeków audio lub wideo. Z pomocą przychodzą im kompleksowe pakiety oprogramowania niezbędnego do odtwarzania filmów. W ostatnich dniach wydano nową wersję jednego z takich zestawów - K-Lite Mega Codec Pack. Pozwoli on w ciągu kilku minut zainstalować wszystko kodeki niezbędne do rozpoczęcia domowej projekcji.

Divx, QuickTime i RealPlayer w jednym

K-Lite Mega Codec Pack pozwoli zarówno odtwarzać jak i kodować wszystkie najpopularniejsze aktualnie formaty plików dźwiękowych oraz wideo. Tak naprawdę jest to połączenie trzech oddzielnych zestawów kodeków, razem z wydajnym programem do odtwarzania - BSplayer.

K-Lite Codec Pack Full

Divx, QuickTime i RealPlayer w jednym

Instalacja

Zestaw ten zawiera kodeki audio i wideo dla filmów w formatach divx i DVD, oraz związane z nimi narzędzia. Skorzystanie z niego zdecydowanie upraszcza i przyspiesza przygotowanie komputera do odtwarzania materiałów wideo. K-Lite Codec Pack Full nie wymaga od użytkownika wiedzy, jakie komponenty są niezbędne do obejrzenia filmu, gdyż instalowane są wszystkie popularne kodeki audio i wideo.

Divx, QuickTime i RealPlayer w jednym

Gspot

Wśród narzędzi dołączonych do pakietu znajdziemy między innymi Gspot określający rodzaj kodeka potrzebny do odtworzenia danego pliku wideo, DirectVobSub wyświetlający napisy, FourCC Code Changer umożliwiający zmianę kodu FourCC w plikach wideo, Matrix Mixer zmieniający natężenie głosu w pliku wideo oraz Morgan Multimedia Stream Switcher pozwalający na przełączenie pomiędzy dwoma wersjami scieżki dźwiękowej. Jak zapewniają twórcy, zestaw pozwoli odtworzyć 99% filmów dostępnych w Internecie.

QuickTime Alternative

Jak sama nazwa wskazuje, jest alternatywą dla instalacji QuickTime Player. Zawarty w pakiecie kodek pozwala na odtwarzanie filmów w formacie .mov czy .qt w naszym ulubionym odtwarzaczu. W zestawie znajduje się również plugin dla Internet Explorera, Mozilli, Netscape oraz Opery umożliwiający odtworzenie materiałów wideo umieszczonych na stronach WWW.

Real Alternative

Moduł ten został stworzony z myślą o osobach, które chcą odtwarzać pliki RealMedia, lecz nie chcą lub nie mogą zainstalować RealPlayera czy RealOne Playera. Zawarte w nim kodeki pozwalają na odtwarzanie RealAudio(.ra .rpm), RealMedia (.rm .ram .rmvb .rpx .smi .smil), RealText (.rt) oraz RealPix (.rp). Dołączony plugin, podobnie jak w przypadku Quick Time Alternative, umożliwia odtwarzanie materiałów zagnieżdżonych na stronach internetowych.

BSplayer

Całość uzupełnia bardzo dobry odtwarzacz BSplayer. W przeciwieństwie do wielu innych programów tego typu, nie jest to jedynie kolejna nakładka na Windows Media Player. Chociaż wydajność nie zależy jedynie od odtwarzacza to przy dobrej konfiguracji pozostałych komponentów, udało nam się płynnie odtwarzać filmy na komputerze wyposażonym w procesor Celeron 300 MHz.

Divx, QuickTime i RealPlayer w jednym

Opcje

Zestaw pakietów najlepiej instalować na "czysty system". Jeśli wcześniej korzystaliśmy z oprogramowania do odtwarzania filmów z innych źródeł to zanim skorzystamy z K-Lite Mega Codec Pack powinniśmy je odinstalować by uniknąć potencjalnych problemów. Podczas instalacji możemy wybrać komponenty które chcemy zainstalować. Autorzy pakietu przygotowali dwa predefiniowane ustawienia, normalny - zawierający to co jest potrzebne do kodowania oraz odkodowywania obrazu i dzwięku, oraz playback only - przeznaczony dla tych którzy nie zamierzają tworzyć własnych materiałów video.

Główne zmiany w pakiecie w stosunku do wersji 1.02:

- Naprawione problemy z regulacją głośności przy odtwarzaniu RealMedia

- Kodeki Indeo i I.263 stwarzające problemy z oprogramowaniem kart telewizyjnych i kamerek internetowych nie są instalowane domyślnie

- dodana opcja instalacji "playback only"

- uaktualniony BSplayer do wersji 1.02.812

- uaktualniony RealMedia do wersji 6.0.12.1053

- uaktualnione biblioteki Vorbis do wersji 1.1.0

- automatyczne ustawienie odpowiednich opcji DirectX dla Media Player Classic

- uaktualniony GSpot do wersji 2.52 beta 1 build 2004-09-15

- uaktualniony Divx [dekoder] do wersji 5.2.1

- uaktualniony XviD [dekoder] do wersji 1.0.2 [2004-08-29] (Build by Koepi)

- uaktualniony XviD [enkoder] do wersji 1.0.2 [2004-08-29] (Build by Koepi)

- uaktualniony DirectShow dekoder (CoreVorbis) do wersji 1.0

- uaktualniony LAME mp3 enkoder do wersji 3.96.1

- uaktualniony Matroska DirectShow Splitter do wersji 1.0.2.4

- uaktualniony Monkey's Audio DirectShow dekoder do wersji 1.00

- automatyczna instalacja wtyczek QuickTime i RealMedia dla FireFox/Mozilla/Netscape/Opera

- dodane wsparcie Indeo5 dla QuickTime Alternative

- dodane wtyczki Ogg Vorbis i Theora dla Real Alternative

- dodane wykrywanie zainstalowanych kodeków, z opcją odinstalowania

- dodane Dicas MP4/AAC/AMR filtry DirectShow

- mniejsze usprawienia

Zapraszamy do pobrania pliku z naszego serwisu.