Dla NSA każdy internauta dbający o prywatność to "ekstremista"

W czasach inwigilacji sieci przez rozmaite służby, internauci chwytają się różnych sposobów, aby zachować prywatność. Używasz Tor? Tails? Udzielasz się na Linux Journal? Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedź brzmi "tak", jesteś dla NSA "ekstremistą".

Edward Snowden ujawnił światu projekt "X-Keyscore", prowadzony przez NSA. Jego ogólne założenia są takie, że każdy, kto używa narzędzi do ochrony prywatności, musi planować coś złego, a więc jest ekstremistą. W zaleceniach dla agentów NAS wskazane jest śledzenie poczynań online internautów używających Tor, Nails i innych środków ochrony prywatności. Co więcej, wskazane jest również zdobycie pełnych danych o takim internaucie, z numerem prywatnego telefonu włącznie. W programie niemieckiej telewizji NDR pojawił się reportaż o studencie, który po użyciu Tor znalazł się na celowniku NSA. Co ciekawe, ten właśnie Tor jest używany przez 50-60 tysięcy obywateli Iranu w celu ominięcia blokad nakładanych przez władze na strony i serwisy internetowe.

Dla NSA każdy internauta dbający o prywatność to "ekstremista"

Linux Journal

Tails to odmiana systemu Linux, która może być uruchamiana z urządzenia przenośnego (jak pendrive) i ma zaimplementowane, w pełni skonfigurowane aplikacje dbające o prywatność użytkownika. Nie przechowuje historii wizyt w sieci, ani żadnych innych danych, dlatego też według NSA jest to idealne narzędzie dla terrorystów. Dostało się przy okazji Linux Journal, czyli internetowemu magazynowi dla miłośników "pingwina", a każdy czytelnik stał potencjalnym ekstremistą. Oczywiście nie trzeba dodawać, że strona ta znalazła się pod pilną obserwacją?