Dla inżynierów i studentów

Jeden z najbardziej znanych programów inżynierskich: AutoCAD firmy Autodesk, doczekał się nowej wersji, oznaczonej numerem 2005. Jeszcze w tym roku powinna być dostępna polska wersja tego produktu.

Firma Autodesk zapowiedziała nową wersję swojego sztandarowego produktu szybciej, niż można byłoby przypuszczać. Nowy AutoCAD pojawi się już w rok po opublikowaniu wersji 2004 (przypomnijmy, że poprzednie wersje programu dzieliła co najmniej dwuroczna przerwa).

AutoCAD 2005 został wyposażony w szereg nowych narzędzi, zwiększających produktywność i ułatwiających wykonywanie częstych operacji. Większość nowych opcji powstała w oparciu o doświadczenie i wrażenia użytkowników programu, np. Sheet Set Manager jest odpowiedzią na problem zarządzania dużymi projektami, złożonymi z dziesiątek rysunków, tworzonych przez grupę projektantów. Ta nowa opcja umożliwia m.in. zarządzanie poszczególnymi elementami projektu z poziomu AutoCAD, automatyczne uaktualnianie odnośników pomiędzy dokumentami itd.

Inne nowe narzędzie, DWF Composer, to oddzielna aplikacja, przeznaczona nie tyle dla projektantów i inżynierów, co dla ich klientów. DWF Composer umożliwia bowiem nie tylko przeglądanie i drukowanie projektów w formacie DWF, ale także nanoszenie własnych komentarzy i uwag w postaci znanych z AutoCAD-a czerwonych dymków. W ten sposób np. klienci biur projektowych mogą nie tylko przeglądać, ale i komentować poszczególne etapy projektu, wskazywać usterki i elementy wymagające uwagi, a wszystko to bez konieczności drukowania, ręcznego nanoszenia poprawek i przesyłania wydruków za pomocą tradycyjnej poczty.

W wersji 2005 AutoCAD-a pojawi się także szereg drobnych usprawnień, jak chociażby narzędzia do wygodnego tworzenia tabeli, ich eksportu i importu z Microsoft Excel, automatycznego przenoszenia opisu projektu pomiędzy różnymi rysunkami. Autodesk zapowiada także polską wersję językową AutoCAD 2005, która powinna być dostępna w kilka miesięcy po premierze wersji angielskiej.

Informacje: http://www.autodesk.pl