Dla każdego coś dobrego

Rozmaite zainteresowania użytkowników skłaniają do korzystania ze zróżnicowanych narzędzi do pracy lub zabawy. Wybraliśmy kilka grup polecanych programów, które ułatwią lub uproszczą korzystanie z Sieci. Mamy nadzieję, że każdy Czytelnik odnajdzie coś ciekawego dla siebie.


Rozmaite zainteresowania użytkowników skłaniają do korzystania ze zróżnicowanych narzędzi do pracy lub zabawy. Wybraliśmy kilka grup polecanych programów, które ułatwią lub uproszczą korzystanie z Sieci. Mamy nadzieję, że każdy Czytelnik odnajdzie coś ciekawego dla siebie.

Wśród adresatów aplikacji znaleźli się webmasterzy związani z amatorskimi lub półprofesjonalnymi projektami budowy stron internetowych, gawędziarze mający rozległe kontakty w całym kraju i na świecie przez czat i komunikatory, osoby zajmujące się pocztą elektroniczną, mechanicy stale ulepszający swoje systemy, najlepiej poinformowani w Sieci i wykorzystujący aktualności w swojej pracy, "pobieracze" i ludzie interesu. Dla każdej z tych grup wytypowaliśmy kilka ciekawych narzędzi, z których kilka wyróżniliśmy dodatkowo ze względu na popularność.

Webmaster

Miranda to funkcjonalny komunikator z kolorowym interfejsem graficznym.

Miranda to funkcjonalny komunikator z kolorowym interfejsem graficznym.

Jeśli twój kolega nieustannie przygotowuje witryny, tworzy animacje we Flashu i chwali się wykorzystywaniem systemów CMS, to z pewnością jest webmasterem. Twórcy stron to przeważnie ludzie młodzi, dopiero zaczynający swoją przygodę z informatyką i próbujący zarobić na niej pierwsze pieniądze. Najlepsi, zorganizowani i najbardziej wytrwali zostają zawodowymi webmasterami, natomiast pozostali przerzucają się na inną działalność internetową. Są niezwykle ważni dla rozwoju Sieci - kreatywni, pomysłowi i perfekcyjni.

A4Desk - proste w obsłudze, zawierające liczne kreatory narzędzie do tworzenia animacji w formacie Flash, działające w trybie WYSIWYG, niewymagające od użytkownika znajomości języka programowania. Polecamy je wszystkim, którzy dopiero rozpoczynają tworzenie stron WWW.

Actual Drawing również umożliwia przygotowanie strony internetowej każdemu, nawet najmłodszemu webmasterowi. Dodawanie czy zmiana położenia nowych elementów odbywa się metodą przeciągania. Także korzystanie z wbudowanego klienta FTP nie powinno nikomu sprawiać trudności. Aplikacja zawiera zintegrowany edytor graficzny oferujący na tyle zaawansowane funkcje, że rzadko trzeba korzystać z zewnętrznych aplikacji.

CoffeeCup Free HTML Editor jest doskonałym edytorem stron WWW, zawierającym kilkadziesiąt przykładowych szablonów witryn, które można dowolnie modyfikować. Jego bardziej rozbudowana edycja Pro pozwala na optymalizację kodu HTML, oferuje edytor menu DHTML, edytor efektów tekstowych w technologii Flash oraz 40 przykładowych szkieletów witryn. Wszyscy docenią dołączony kurs projektowania stron.

Konfigurowanie ustawień w CodeCharge.

Konfigurowanie ustawień w CodeCharge.

Code Charge - może pracować jako dodatek do popularnego FrontPage'a lub jako samodzielna aplikacja. Pozwala pisać w językach ASP, PHP, Java Servlets, JSP, ASP.NET (C# i VB.NET), Perl, a także CodeFusion oraz umożliwia współpracę tworzonych aplikacji z bazami: Microsoft SQL Server, Oracle, DB2 oraz MySQL. Funkcja Application Builder umożliwia tworzenie aplikacji na podstawie bazy danych w ciągu kilkunastu minut, a generowany kod (jeśli jest konieczny) może korzystać z szablonów HTML. Polecamy tym, którzy chcą tworzyć półprofesjonalne witryny.

Namo WebEditor Suite - klasyczny edytor stron WWW, pozwalający zarówno na pracę w trybie WYSIWYG, jak i ręczną edycję źródeł. Za pomocą wbudowanych kreatorów nawet dość skomplikowane i czasochłonne zadania mogą zostać maksymalnie uproszczone. Na koniec pracy z witryną można sprawdzić zgodność utworzonej strony ze standardami.

Gawędziarz

Wygodny i przejrzysty interfejs Outlooka 2003.

Wygodny i przejrzysty interfejs Outlooka 2003.

Jeśli twój rozmówca jest stale dostępny przez któryś z komunikatorów, jeśli zawsze, gdy do niego przychodzisz, zajmuje się niezwykle ważną i interesującą konwersacją, to z całą pewnością jest namiętnym użytkownikiem komunikatorów bądź też czatów. Każdy internauta ma choć trochę z tego typu osobowości. Poniżej przedstawiamy kilka aplikacji wykorzystywanych powszechnie przez wyżej wymienioną grupę.

Akuku - program dostępny w polskiej wersji językowej. Może się komunikować z sieciami AQQ, GG i ICQ Tlen i WP Kontakt, choć korzystanie z niego wymaga jedynie założenia konta w sieci AQQ. Dodatkowo, podobnie jak konkurencja, umożliwia wysyłanie SMS-ów. Rzadko spotykana, a niezwykle przydatna jest możliwość mierzenia czasu korzystania z Internetu.

Gadu-Gadu 7.0 to bez wątpienia najpopularniejszy w Polsce komunikator i protokół. W wersji siódmej możliwe jest nie tylko prowadzenie widekonferencji i rozmów głosowych, ale także wysyłanie SMS-ów oraz e-maili. Aplikację rozbudowano, zintegrowano ją z portalem społeczności internetowej Generacja Gadu-Gadu, zmieniło się zarządzanie kontaktami i dodano możliwość sprawdzenia adresu IP rozmówcy.

Przykładowa statystyka ruchu wygenerowana przez CommView for WiFi.

Przykładowa statystyka ruchu wygenerowana przez CommView for WiFi.

Jeśli z jakiegoś powodu nie odpowiada ci GG, skorzystaj z Mirandy IM. To jeden z najbardziej rozbudowanych komunikatorów internetowych, mogący łączyć się za pomocą dostępnych wtyczek ze wszystkimi pozostałymi aplikacjami tego typu. Dodatki pozwalają praktycznie w nieskończoność rozwijać funkcjonalność Mirandy - nawet sprawdzanie kursu walut, informacji o pogodzie czy aktualności nie stanowi problemu.

Z kolei mIRC to wygodny i prosty w użyciu program do rozmów na kanałach IRC. Jego konfiguracja ogranicza się do wybrania serwera, nazwy użytkownika i kliknięcia przycisku Połącz. Oczywiście w miarę potrzeb można dostosować program do własnych potrzeb.

Kolejnym polskim produktem jest Tlen - nie tak popularny jak GG, ale oferujący zbliżone funkcje i cieszący się większym uznaniem internautów. Potrafi komunikować się z siecią GG, a podczas rejestracji użytkownik otrzymuje konto pocztowe o pojemności 1 GB.

Listonosz

BitComet oferuje szybki transfer i przyjazny interfejs użytkownika.

BitComet oferuje szybki transfer i przyjazny interfejs użytkownika.

Czy zdarzyło ci się spotkać osobę niezwykle często odbierającą pocztę elektroniczną, sprawdzającą nowe wiadomości w laptopie, Pocket PC i komórce? Na pewno tak i na pewno była to osoba twórcza, przedsiębiorcza, towarzyska i łatwo nawiązująca kontakty. Ludzie tego typu są nie tylko mistrzami w komunikowaniu się, ale także organizacji, zarządzaniu i podejmowaniu decyzji - już administrowanie wieloma megabajtami poczty wymaga nie lada sprawności i biegłości w posługiwaniu się odpowiednimi aplikacjami.

IncrediMail jest łatwym w użyciu i dopracowanym graficznie klientem e-mail. Zawiera wiele ciekawych animacji, grafik oraz przykładowych wiadomości, które można przesłać adresatowi. Aplikacja oferuje niespotykane u konkurencji graficzne możliwości edycji listów. Niestety, pozostałe możliwości są dość ograniczone.

Bardziej wymagającym polecamy program Eudora. Oprócz zaawansowanej obsługi korespondencji (reguły wiadomości to jedno z najlepszych rozwiązań) jej atutem pozostaje licencja, gdyż można oglądać reklamy i nie płacić za rejestrację (w trybie adware). Aplikacja zawiera zaawansowane mechanizmy antysmapowe, a dzięki technologii MoodWatch może ostrzegać użytkownika przed potencjalnie niebezpiecznymi wiadomościami.

Program NMAP nie ma interfejsu graficznego, za to jest bardzo funkcjonalny.

Program NMAP nie ma interfejsu graficznego, za to jest bardzo funkcjonalny.

Liderem pozostaje nadal wchodzący w skład pakietu Office Outlook, łączący funkcje klienta e-mail, bazy kontaktów i kalendarza. Po zainstalowaniu płatnych dodatków jest relatywnie tanim i wygodnym narzędziem CRM. Oczywiście ma także narzędzia antyspamowe (nie działają jednak sprawnie), zaawansowane opcje filtrowania wiadomości, dodatkowo obsługuje technologię IRM (zarządzanie prawami dostępu do informacji), a w najnowszej wersji potrafi grupować wiadomości pocztowe w wątki. Jego największą wadą pozostaje cena.

Kolejną propozycją może być Pegasus Mail - funkcjonalny i poręczny program pocztowy, interfejsem przypominający nieco Outlook Express. Obsługuje takie popularne protokoły pocztowe, jak SMTP, POP3, IMAP4, LDAP i PH oraz potrafi się integrować z siecią Novell NetWare. Niezwykle przydatną funkcją jest filtrowanie przychodzących wiadomości według wielkości załącznika. Dla mobilnych użytkowników, korzystających z modemów lub GPRS, szczególnie istotna jest opcja podglądu zawartości wiadomości przed jej odebraniem z serwera.

Na koniec pozostaje niezrównany The Bat!, jeden z najpopularniejszych na świecie klientów pocztowych. Program zawiera zaawansowane narzędzia antyspamowe, obsługuje szyfrowanie SSL oraz PGP, zawiera mechanizm autoryzacji CompuServe RPA , a także wiele innych niezwykle przydatnych funkcji. W Polsce ma wielu entuzjastów i znalezienie dodatków lub tłumaczenia nie stanowi żadnego problemu.

Administrator sieci

Wiadomości z kanałów RSS można także czytać za pomocą narzędzi na odpowiednich stronach, np. http://fider.idg.pl

Wiadomości z kanałów RSS można także czytać za pomocą narzędzi na odpowiednich stronach, np. http://fider.idg.pl

Administrator to przede wszystkim osoba ciekawa możliwości, jakie oferują nowoczesne technologie informatyczne. Chce tworzyć sieci, klastry serwerów, zarządzać dużymi systemami informatycznymi i przede wszystkim ułatwiać pracę mniej zaawansowanym. Zajęcie mające przed sobą przyszłość, a ludzie tego pokroju są sumienni, odpowiedzialni, kreatywni, twórczy, zafascynowani nowoczesnym sprzętem sieciowym i możliwościami, jakie daje informatyzacja.

Axence NetTools to aplikacja pozwalająca na diagnozowanie i pomiar wydajności sieci. Oferuje w trybie graficznym dostęp do takich narzędzi, jak Ping, traceroute, DNS lookup, zawiera przeglądarkę SNMP i skaner portów.

Iris Network Traffic Analyzer umożliwia szczegółową analizę ruchu w sieci lokalnej. W odróżnieniu od większości dostępnych narzędzi pozwala na wygodny podgląd przesyłanych przez sieć danych (np. stron WWW, wiadomości e-mail, potrafi nawet odtworzyć cookie). Jak większość tego typu aplikacji, oferuje zaawansowane filtrowanie przechwytywanych pakietów.