Dla każdego coś miłego

Firma Canon wykorzystała targi CeBIT '99 do zaprezentowania całej gamy nowych produktów.


Firma Canon wykorzystała targi CeBIT '99 do zaprezentowania całej gamy nowych produktów.

Swą premierę miały m.in. dwa modele drukarek atramentowych, aparat i kamera cyfrowa, po cztery skanery i kopiarki cyfrowe.

BĄBELKOWE NOWOŚCI

Segment drukarek atramentowych domowego użytku otwiera teraz model BJC-1000. Jest to jedyna w swej klasie drukarka atramentowa, która pozwala na stosowanie wkładów z tuszem fotograficznym. Można ją również wyposażyć w kałamarz z tuszem fluorescencyjnym.

Według Canona wydruk monochromatyczny w BJC-1000 odbywa się z szybkością 4 stron na minutę, co stanowiłoby najlepszy wynik pośród najtańszych drukarek. Producent podaje, że szybkość wydruków kolorowych wynosi 0,6 strony na minutę. Urządzenie umożliwia drukowanie na wielu rodzajach papieru, w tym wstęgach, a wyposażone jest w podajnik na 50 kartek.

Dołączone oprogramowanie sterujące BJC-1000 zawiera m.in. funkcję Scaled Printing, która automatycznie powiększa lub zmniejsza dokument do rozmiaru papieru, Page Layout do drukowania kilku stron na jednej kartce oraz Digital Camera służącą do optymalizowania obrazów z kamer cyfrowych bądź skanerów. Sterownik pozwala też na umieszczanie "znaku wodnegoŇ na dokumencie.

Profesjonaliści natomiast otrzymali rewelacyjną drukarkę BJC-8500, której wydruki są niemal nie do odróżnienia od fotografii. Jest to zasługą nowego procesu drukowania o nazwie MicroFine Droplet Technology, dzięki któremu uzyskano pełną rozdzielczość 1200 na 1200 dpi. Drukarka wykorzystuje także technologię podkładu pod atrament P-POP, eliminującą "rozpływanie" kolorów i nadającą dokumentom odporność na wodę.

Do BJC-8500 opracowano nowe tusze o dwóch stopniach gęstości, dzięki czemu uzyskano 17 stopni gradacji koloru na piksel. Podobnie jak w BJC-6000, druk fotorealistyczny odbywa się z użyciem 6 kolorów atramentu, przy czym poszczególne kolory są umieszczone w oddzielnych pojemnikach. Nie trzeba więc wymieniać całego kałamarza, gdy skończy się tusz jednego koloru.

Drukarka może pracować w sieci poprzez serwer wydruku Axis PrintPoint 140 BJC, a firma Adobe przygotowuje oprogramowanie PressReady z implementacją języka PostScript 3 dla BJC-8500.

CYFROWE OCZY

Dla każdego coś miłego

W kamerze Canon MV20, zmieścił się optyczny system stabilizacji obrazu.

Dla amatorów cyfrowej fotografii Canon przygotował aparat PowerShot A5 Zoom. Od modelu PowerShot A5 odróżnia się przede wszystkim ruchomym, szerokokątnym obiektywem o zmiennej ogniskowej 28-70 mm (odpowiednik stałej ogniskowej 35 mm). Zastosowano w nim siedem elementów szklanych w siedmiu grupach; trzy z tych elementów są asferyczne. Obiektyw szerokokątny ułatwia wykonywanie zdjęć we wnętrzach, zaś dzięki soczewkom asferycznym obraz jest ostry i wiernie odwzorowany w rogach klatki.

Aparat oferuje funkcję wolnej migawki Slow Shutter, która pozwala uzyskać prawidłową ekspozycję obiektów fotografowanych w nocy lub w słabych warunkach oświetleniowych. Dodatkową korekcję naświetlenia oferuje funkcja ręcznego równoważenia bieli z czterema ustawieniami: na światło dzienne, przy zachmurzeniu, niskich temperaturach i mocnym świetle. Jest też równoważenie automatyczne.

PowerShot A5 Zoom ma nową funkcję obrotu Rotate, służącą do zmiany orientacji obrazu. Ułatwia w ten sposób np. oglądanie zdjęć wykonanych aparatem w położeniu 90 stopni (portret) na ekranie LCD lub monitorze zewnętrznym.

Bardzo pomysłowy jest tryb Stitch Assist do wykonywania zdjęć panoramicznych: aparat pokazuje ostatnio wykonane zdjęcie, a obok niego aktualnie obserwowany obiekt. Dzięki temu łatwo można dobrać kolejne ujęcie fotografowanej przestrzeni tak, by tworzyło jedną panoramę. Ilość składowych zdjęć zależy tylko od pojemności pamięci. Gotowa panorama jest automatycznie "zszywanaŇ na pececie dołączonym programem PhotoStitch.