Dla każdego po komputerze

Rząd walczy z wykluczeniem cyfrowym i chce rozdawać komputery oraz dostęp do Internetu uczniom i najuboższym. Premier Donald Tusk zapowiedział powołanie specjalnego zespołu ds. programu "Komputer dla każdego ucznia". Z kolei MSWiA planuje, by najubożsi Polacy dostawali za darmo do domu komputery podłączone do internetu.

Premier uważa, że każdy polski uczeń powinien mieć prawo dostępu do komputera, oprogramowania edukacyjnego i internetu. "To zrewolucjonizuje polską edukację i wyrówna szanse między dziećmi z rodzin biednych i bogatych" - mówił Tusk 2 maja, zapowiadając w orędziu powołanie w kancelarii premiera specjalnego zespołu ds. programu "Komputer dla każdego ucznia". Na ogłoszenie składu zespołu odpowiedzialnego za program musimy poczekać kilka dni.

Swój projekt walki z wykluczeniem cyfrowym ma też Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, które chce wyposażyć w komputery z dostępem do Internetu osoby o niskich dochodach oraz niepełnosprawnych. Jak informuje Gazeta Wyborcza, o przydziale komputerów w tym projekcie mają decydować gminy. Wiceminister MSWiA Witold Drożdż zapowiedział, że realny termin przekazania pierwszych komputerów to koniec tego roku. Ogłoszenie o naborze wniosków o dofinansowanie jest natomiast planowane na przełomie maja i czerwca 2008 r. Projekt ma być finansowany z unijnego Programu Operacyjnego "Innowacyjna gospodarka".