Dla twardziela i estety

Nie wszystkie notebooki są takie same. Poddaliśmy testom czternaście notebooków: dla pracujących w trudnch warunkach, dla tych, którzy noszą biuro ze sobą, i dla tych, którzy potrzebują niewielkiego komputera do pisania i liczenia.


Nie wszystkie notebooki są takie same. Poddaliśmy testom czternaście notebooków: dla pracujących w trudnch warunkach, dla tych, którzy noszą biuro ze sobą, i dla tych, którzy potrzebują niewielkiego komputera do pisania i liczenia.

Dla twardziela i estety

Hewlett-Packard Omnibook 900

Najnowsze technologie procesorowe i graficzne sprawiają, że notebooki mogą z powodzeniem zastępować komputery stacjonarne w większości dziedzin. Nowe procesory obniżające pobór mocy, zintegrowane procesory graficzne z zaawansowanymi funkcjami graficznymi 3D i powszechność urządzeń peryferyjnych wykorzystujących złącza USB czynią z komputerów przenośnych bardzo użyteczne i konkurencyjne wobec stacjonarnych urządzenia.

Nie ma jak ćwiartka

Dla twardziela i estety

Fujitsu Siemens Lifebook B Series

Ultracienkie notebooki to idealne rozwiązanie dla dziennikarzy. Na wszelkiego rodzaju konferencjach zagranicznych korzystają z nich żurnaliści, pisząc i wysyłając artykuły do swoich redakcji. Choć nie mieszczą się w kieszeni i nie oferują wszystkich funkcji rozbudowanych modeli, wydają się idealnym rozwiązaniem. Jeśli masz zwyczaj pracować podczas urlopu, ostatnią rzeczą, jaką chciałbyś ze sobą taskać, jest czterokilogramowy komputer, ale już o 2 kilogramy lżejszy uznałbyś za naprawdę przenośny. Na rynku jest wiele typów niewielkich notebooków, które zmieszczą się w aktówce. Dzięki wykorzystaniu wielowarstwowych układów, mniejszym komponentom i cieńszym tworzywom sztucznym można dziś produkować notebooki ważące około 2 kilogramów. Poddaliśmy testom sześć modeli cienkich komputerów firm Toshiba, Fujitsu Siemens, Sony, Hewlett-Packard, i Asus. Różniły się na tyle, że nie podjęliśmy się wskazania jednego zwycięzcy, ale wytypowaliśmy zwycięzców poszczególnych kategorii. Dzięki temu osoby przykładające szczególną wagę do wybranych aspektów będą mogły dokonać optymalnego wyboru.

Klawiatura

Zwycięzca: Hewlett-Packard Omnibook 900

Dla twardziela i estety

Sony Vaio Z505 SiperSlim Pro

Jak się okazało, klawiatury tych komputerów dobrze się nadawały do pisania i potrzebowaliśmy niewiele czasu, żeby przywyknąć do nieco tylko zmniejszonych rozmiarów. Testowane przez nas modele były wyposażone w podobne klawiatury, różniące się jedynie układem klawiszy, z wyjątkiem Omnibooka 900 i Asusa, które mają klawiatury większe. W komputerach Toshiby i Fujitsu Siemens urządzeniami wskazującymi są joysticki, w modelach Sony i Asusa - touchpad, a Hewlett-Packard umożliwia wybór zgodny z preferencjami.

Rozmiary i waga

Zwycięzca: Fujitsu Siemens Lifebook B Series, seria Toshiba Portege

Najmniejszym z testowanych w tej kategorii urządzeń był niewątpliwie komputer firmy Fujitsu Siemens Computers. Toshiba jest minimalnie cieńsza, jednak znacznie większa. Wymiary wyznaczał rozmiar ekranu, który w Lifebooku jest o cal mniejszy od Toshiby. Przyjmując wielkość za kryterium, należy bez wątpienia wybrać model Siemensa. Jest on natomiast minimalnie cięższy od Toshiby. Bardzo podobną wagę, a większy wyświetlacz ma Sony. Pozostałe notebooki są cięższe z powodu większych wyświetlaczy.

Ekran

Zwycięzca: Sony Vaio (HP i Asus ex aequo)

Dla twardziela i estety

Toshiba Portege 3440TC (Pentium III 500)

Niewątpliwym zwycięzcą w tej kategorii, biorąc pod uwagę zarówno i rozmiar ekranu, jak i wagę, jest notebook Sony - 12,1 cala, zaledwie 1,7 kilograma. Drugie miejsce ex aequo zajęły komputery HP i Asusa, ważące stosunkowo niewiele, a mające największe ekrany. Wyróżnił się w tej kategorii również Lifebook B Series, wyposażony w ekran dotykowy, który jedni bardzo cenią, inni równie mocno krytykują. Możliwość nawigacji przez dotykanie ekranu na pewno bardzo ułatwia pracę. Ma on specjalną powłokę, odbijającą światło. Przy normalnym oświetleniu zewnętrznym praca jest z kolei bardzo utrudniona.

Szybkość

Zwycięzca: Hewlett-Packard Omnibook 900

Niewątpliwie najszybszym cienkim komputerem jest notebook HP. W testach PC WorldBench uzyskał 263 punkty. Tak dobry rezultat osiąga dzięki wykorzystaniu nowych procesorów Intela Pentium III 650 MHz, którego częstotliwość zmniejsza się w trybie zasilania bateryjnego. Drugie miejsce, z wynikiem 237 punktów w PC WorldBench, zajęła Toshiba Portege 3440CT, wyposażona w procesor Pentium III 500 MHz. Jednak nawet najwolniejsze z testowanych komputerów z procesorami Celeron 500 MHz, które otrzymały wynik PC WorldBench równy 194 punkty, wystarczająco szybko wykonywały wszystkie zadania.

Czas życia baterii

Zwycięzca: Toshiba Portege 3440CT

Czas życia baterii ma duże znaczenie z dala od źródła zasilania, np. w samolocie. Testowane przez nas w lutym notebooki działały przeciętnie około 2 godzin. Tym razem wyniki okazały się podobne. Zdecydowanymi zwycięzcami w kategorii długości działania baterii zostały komputery Toshiba, które pracowały 2,5 godziny, pozostałe komputery działały troszkę krócej. Rozwiązaniem problemu może być zasilanie z gniazda samochodowego za pomocą odpowiedniego adaptera, który kosztuje około 360 złotych.

Projekt i wyposażenie

Zwycięzca: Sony Vaio

Dla twardziela i estety

Toshiba Portege 3410CT (Celeron 400)

W małe notebooki nie da się wbudować wielu gniazd. Dlatego większość z nich pozwala podłączać drukarki i urządzenia komunikujące się przez port szeregowy, podłączany za pośrednictwem replikatora portów. Replikator bardzo często znajduje się w zestawie. Usunięcie portów umożliwia wykonanie bardzo cienkich, stylowych komputerów. Najładniej zaprojektowany jest komputer Sony, którego fioletowo-szara tonacja przyciąga wzrok; widać, że producenci zadbali o estetykę. Urządzenie oferuje jednocześnie bardzo wiele funkcji komunikacyjnych. Standardowo wyposażone w modem i kartę sieciową, port IrDA, gniazdo PC Card, wbudowany port USB i kartę dźwiękową, zawiera też rzadko spotykane złącze IEEE 1394 do komunikacji z cyfrowymi kamerami wideo i czytnik kart Sony memory stick. Urządzenia zewnętrzne, jak stacja dysków czy CD-ROM, można podłączyć za pośrednictwem karty PC Card. Komputery z ekranami o przekątnych 13,3 cala oferowały dodatkowo gniazda, które można znaleźć w większych notebookach - złącze monitora, porty szeregowe i równoległe itp., ale ważyły znacznie więcej.