Dla wytrwałych

Dobra wiadomość dla wszystkich miłośników Netscape'a - niedawno pojawiła się w Sieci Preview Release 1 kolejnej wersji tej znanej przeglądarki. W porównaniu do poprzedniej edycji program zawiera prawdziwie rewolucyjne zmiany.


Dobra wiadomość dla wszystkich miłośników Netscape'a - niedawno pojawiła się w Sieci Preview Release 1 kolejnej wersji tej znanej przeglądarki. W porównaniu do poprzedniej edycji program zawiera prawdziwie rewolucyjne zmiany.

Dla wytrwałych
O liczbie wprowadzonych do przeglądarki zmian i poprawek najlepiej świadczy to, że autorzy zdecydowali się nadać jej numer 6 (mimo iż poprzednia wersja oznaczona była numerem 4.7). Może to tylko próba doścignięcia konkurencyjnego Internet Explorera, trzeba jednak przyznać, że decyzja jest w pełni uzasadniona - gruntowna przebudowa całego programu widoczna jest już na pierwszy rzut oka. Na uwagę zasługuje całkowicie nowy, przejrzysty i czytelny interfejs użytkownika, mimo że niektóre jego elementy (np. rozwijane listy) nie zachowują się zbyt stabilnie. Pakiet oprócz przeglądarki zawiera program do obsługi kont pocztowych, prosty edytor HTML (Composer) i książkę adresową (Address Book). Pożytecznym dodatkiem jest też program Net2Phone umożliwiający korzystanie z łącza internetowego do realizowania rozmów telefonicznych (usługa jest płatna i wymaga wcześniejszej rejestracji na stronie Netscape'a). Warto dodać, że Navigator może radykalnie zmienić swój wygląd, jeśli tylko dostarczyć mu odpowiednią "skórkę" (do pobrania ze strony producenta).

Funkcjonalność

Netscape 6 oferuje wiele pomocnych narzędzi ułatwiających korzystanie z zasobów Sieci, m. in. wbudowane mechanizmy wspomagające wyszukiwanie stron, informacji giełdowych czy aktualności na wybrany temat. Funkcje te są dostępne w głównym oknie programu pod postacią wygodnych palet (sidebars). Jeśli uwzględnić dodatkowe moduły ułatwiające szybkie i skuteczne nawigowanie po Sieci (między innymi karta What's Related wskazująca inne adresy stron poświęconych interesującemu Cię tematowi), to okaże się że produkt ten powinien sprostać wymaganiom przeciętnego internauty. Dodatkowo autorzy programu zadbali o początkujących - Netscape asystuje użytkownikowi podczas tworzenia i konfigurowania konta poczty elektronicznej czy ustalania profilu przeglądarki. Niestety, mimo że czas uru- chamiania programu i szybkość przetwarzania dokumentów zostały znacznie skrócone w stosunku do poprzedniej wersji, to i tak daleko mu do osiągnięć Internet Explorera (różnice te stają się szczególnie widoczne w szybszych komputerach). Miejmy nadzieję, że w ostatecznej wersji przeglądarki problem ten zostanie wyeliminowany.

Możliwości

Dla wytrwałych
Przeglądarka została wyposażona w zupełnie nowy engine (o nazwie kodowej Gecko) do interpretowania kodu HTML i renderowania dokumentów.

Dzięki temu Netscape 6 bez problemu i - co najważniejsze - poprawnie wyświetla strony zapisane w standardzie HTML 4 i DHTML (z pominięciem niektórych propozycji Microsoftu dotyczących m.in. przejść - Transitions - i mechanizmu Data Binding). Największą nowością jest jednak prawidłowa implementacja kaskadowych arkuszy styli (CSS 1.0 i CSS 2.0) - pod tym względem produkt Netscape'a dorównuje lub nawet przewyższa konkurenta.

Jeśli jeszcze uwzględni się charakterystyczną dla tego programu precyzję i rygorystyczne przestrzeganie składni HTML, to dojdziemy do wniosku że jest to program niezbędny w arsenale każdego (ambitnego) webmastera.

Nieco gorzej wygląda wykorzystanie nowszych technologii - Netscape deklaruje wprawdzie obsługę XML-u, lecz wbudowany w program parser tego języka (i innych pokrewnych takich jak DTD i XSL) ustępuje pod względem możliwości i szybkości działania produktom Microsoftu czy IBM. Nadal

nierozwiązana pozostaje kwestia obsługi technologii ActiveX - trudno

powiedzieć, czy finalna wersja przeglądarki będzie w stanie obsługiwać kontrolki COM i inne mechanizmy wypromowane przez Microsoft (XML Data Islands, Data Binding czy połączenia DCOM). Biorąc pod uwagę szerokie zastosowania przeglądarek internetowych w architekturze sieci typu intranet i środowiskach biznesowych brak wyżej wymienionych mechanizmów praktycznie eliminowałby ten produkt z szerokiego kręgu zastosowań biznesowych (dotyczy to w szczególności rozwiązań powstających na platformie narzędziowej Microsoftu). W takim wypadku Internet Explorer nadal zostanie jedynym narzędziem do obsługi rozproszonych aplikacji (zgodnych z modelem Distributed Internet Applications promowanym przez firmę Microsoft) budowanych dla potrzeb Internetu.

Perspektywy

Dla wytrwałych
Opublikowanie próbnej wersji Netscape 6 spotkało się z dużym zainteresowaniem internetowej społeczności - już w kilka godzin po umieszczeniu programu na naszym serwerze FTP (www.pcworld.pl/ftp/pc/index.html) liczba pobrań przekroczyła 300. Trudno jednak powiedzieć, czy produkt ten stanie się realnym zagrożeniem dla przeglądarki Microsoftu - przy wszystkich jego zaletach ustępuje on pod wieloma względami produktowi konkurencji. Pojawienie się nowej, gruntownie odmłodzonej przeglądarki powinno jednak nieznacznie wyrównać układ sił na rynku producentów internetowego oprogramowania. W pierwszej kolejności po nową przeglądarkę sięgnąć powinni dotychczasowi użytkownicy Navigatora oraz internauci korzystający z systemów operacyjnych innych niż MS Windows 9x/NT.