Dlaczego GG.pl jest lepsze niż Facebook

Serwis społecznościowy GG.pl, należący do spółki GG Network, umożliwia od dziś zewnętrznym programistom tworzenie aplikacji i wprowadza funkcję grup, znaną m.in. z Facebooka. W czasie konferencji prasowej poświęconej nowościom w GG.pl odniesień do Facebooka pojawiło się więcej - wynika z nich, że serwis GG Network góruje nad bardziej znanym rywalem i to pod kilkoma względami.


GG.pl - strona główna

GG.pl - Gry

Bezpieczeństwo aplikacji w serwisie GG.pl

Najważniejszym punktem spotkania zorganizowanego przez GG Network stało się upublicznienie przez GG.pl swojego API (interfejsu programowania aplikacji). Oznacza to, że od dziś każdy - zarówno indywidualni programiści, jak i firmy deweloperskie - będzie mógł tworzyć własne aplikacje dla tego portalu.

Otwarte API

Marek Soból, dyrektor ds. produktu w GG Network, ocenia, że największym problemem twórców aplikacji jest szybkie dotarcie z produktem do dużej grupy odbiorców. Tę możliwość oferować ma właśnie otwarte API -zapewniające dostęp do sieci użytkowników GG.pl. Będzie można tworzyć aplikacje zawierające elementy płatne - GG Network zadeklarowało gotowość do dzielenia się ewentualnymi zyskami z tytułu dystrybucji programów w obrębie sieci swoich usług.

Aplikacje może stworzyć i testować bez ograniczeń programista dysponujący numerem Gadu-Gadu. Program można umieścić na dowolnym serwerze i zgłosić do publikacji w katalogu GG.pl. Każdy zgłoszony produkt będzie weryfikowany i testowany przez zespół GG Network - jego publikacja nastąpi po akceptacji operatora.

Przedstawiciele firmy wyrazili też przekonanie że dzięki współpracy z twórcami aplikacji serwis społecznościowy, jak i inne usługi sieci GG Network, "będą mogły rozwijać się zgodnie z oczekiwaniami samych użytkowników".

Wraz z otwarciem API GG Network proponuje udział w konkursie na najciekawszą aplikację. Programy można zgłaszać do końca 2010 r., a ogłoszenie wyników nastąpi w połowie lutego 2011 r. Na zwycięzcę czeka nagroda w wysokości 30 tys. złotych. GG Network dopuszcza też możliwość nawiązania stałej współpracy z programistami.

Pozostałe nowości

GG.pl wprowadza też funkcję Grup i Fanklubów. Grupy umożliwiają organizowanie swojej portalowej aktywności na trzy główne części: uczestnictwo w fanklubie gwiazd i znanych marek (np. klubów sportowych); "spontan" - czyli szybkie informowanie znajomych o ciekawych/zabawnych treściach znalezionych w Sieci; i grupy dyskusyjne, mające stanowić forum bardziej poważnej komunikacji. "Spontan" można przekształcić w fanklub bądź grupę dyskusyjną.

Nowa funkcjonalność w Gadu-Gadu to także "Poleć na GG", dzięki której wydawcy stron i serwisów internetowych będą mogli promować swoje witryny użytkownikom komunikatora poprzez umieszczenie specjalnych przycisków pod swoimi materiałami. Każdy użytkownik Gadu-Gadu będzie mógł za ich pośrednictwem polecić stronę znajomym.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: