Dlaczego Microsoft nie wspiera Blu-ray?

Dlaczego Microsoft nie wspiera formatu Blu-ray, postrzeganego dziś przez wielu jako technologię przewyższającą konkurencyjny format HD HDV? Zdaniem Billa Gatesa, naczelnego architekta oprogramowania koncernu z Redmond, mechanizm zabezpieczeń DRM zaimplementowany w nośnikach Blu-ray jest... zbyt nieprzyjazny dla użytkowników.

Gates, w wywiadzie udzielonym dziennikarzom pisma The Daily Princetonian, powiedział: "Mechanizm zabezpieczeń płyt Blu-ray jest bardzo niesprzyjający użytkownikom. To nie kwestia fizycznego formatu nośników ale mechanizmów zabezpieczeń płyt. Studia filmowe chcą wyposażyć nośniki Blu-ray w systemy DRM kosztem klientów. Ponadto, systemy te utrudniają poprawne odtwarzanie płyt na domowych komputerach oraz tworzenie oprogramowania obsługującego te nośniki".

Przypomnijmy, że Microsoft oficjalnie zapowiedział już, że zamierza wspierać i rozwijać stworzony przez firmy NEC i Toshiba format HD DVD (informowaliśmy o tym m.in. w artykule "Intel i Microsoft wspierają HD DVD"). Oznacza to, że w obsługę formatu HD DVD wyposażony zostanie tworzony właśnie przez Microsoft system Windows Vista.