Dlaczego Microsoft zatopił Polskę?

Spróbuj w Windows kliknąć prawym klawiszem myszki na zegarku na pasku zadań (z reguły jest to prawy dolny róg ekranu). Wybierz "Ustaw datę/godzinę" i przejdź na kartę "Strefa czasowa". Jak myślisz, dlaczego w miejscu Polski rozpościera się olbrzymie morze?

W jednym z blogów umieszczonych na witrynie Microsoft Developer Network pojawiło się wreszcie wyjaśnienie, dlaczego od kilku lat na stworzonej przez MS mapie świata obszar Polski w całości znajduje się pod wodą.

Problem wziął się z przyporządkowania stref czasowych poszczególnym krajom. Moduł konfigurujący ustawienia lokalne w Windows 95 podświetlał aktualnie wybraną strefę czasową. Jednak po kilku miesiącach ta funkcja została z systemu usunięta - głównie z racji zmian w sytuacji geopolitycznej świata - i pozostała wyłącznie w Rejestrze w postaci identyfikatorów poszczególnych regionów (państw).

Zobacz również:

  • Czy wiesz, że Windows 11 Cię szpieguje? Pokazujemy, jak to powstrzymać
  • Popularna usługa przestanie obsługiwać Windows 7 i 8
Dlaczego Microsoft zatopił Polskę?

Zatopiona Polska na karcie stref czasowych (system: Windows XP Tablet PC Edition)

W czasie premiery Windows 95 Polska znajdowała się we własnej, unikalnej strefie czasowej, a państwo ciągle jeszcze istniało na mapie świata. Z czasem nazwa strefy się zmieniała, aż w końcu znaleźliśmy się w grupie krajów stosujących CET (Czas środkowoeuropejski) w zimie i przesunięty o godzinę Czas letni w lecie, tj. od ostatniej niedzieli marca do ostatniej niedzieli października.

Kiedy zatem Polska została przeniesiona do grupy CET, "Warsaw Daylight Time" (jaką to nazwę nosiła polska strefa czasowa w Windows 95) przestał być stosowany, a przypisane do niego państwo - na nieszczęście - momentalnie znalazło się pod wodą.

Deweloperzy Windows obiecują, że w Viście Polska ponownie pojawi się nad powierzchnią zalewającego nasze obszary morza. Niewykluczone, choć na razie mapy świata w następcy Windows XP nie znaleźliśmy...