Dlaczego Polska? - rozmowa z przedstawicielem Opera Software

Po wczorajszej premierze polskiej wersji strony internetowej przeglądarki Opera, mieliśmy okazję porozmawiać z Eskilem Sivertsenem - przedstawicielem Opera Software. Postanowiliśmy dowiedzieć się dlaczego wybrano Polskę jako pierwszy kraj, dla którego stworzono odrębną stronę Opery.

Jak pisaliśmy szerzej w artykule: "Opera podbija Polskę?", wczoraj uruchomiono polską stronę tej niezwykle popularnej przeglądarki internetowej. Znajdziemy na niej m.in. informacje o produktach firmy oraz polskie forum użytkowników.

W związku z tym wydarzeniem postanowiliśmy porozmawiać z Eskilem Sivertsenem - przedstawicielem Opera Software - który odpowiedział na szereg nurtujących nas pytań. Poniżej prezentujemy treść rozmowy.

Zobacz również:

  • To już oficjalne: koniec przeglądarki Opera!

Redakcja: Jakie ograniczenia ma licencja Opery sprzedawana w promocji? Gdzie można znaleźć informacje dotyczące praw wynikających z nabycia licencji?

Dlaczego Polska?  - rozmowa z przedstawicielem Opera Software

Eskil Sivertsen z Opera Software

Eskil Sivertsen: Nie ma różnic między standardową licencją a licencją nabywaną w promocji. Licencja pozwala usunąć banner reklamowy oraz umożliwia użytkownikowi korzystać ze wsparcia technicznego.

Redakcja: Jak długo trwać bedzie promocja?

Eskil Sivertsen: Jest to projekt pilotażowy, mający na celu zwiększenie dostępności Opery w lokalnych językach, i na razie trudno określić jak długo będzie trwał. To zależy od tego czy odniesie sukces.

Redakcja: Czy jest planowana podobna promocja, gdy zostanie wydana Opera 8?

Eskil Sivertsen: Tak. Chcemy, aby przyszłe wydania Opery były tak samo lub w podobny sposób promowane.

Redakcja: Dlaczego wybrano Polskę jako pierwszy kraj, dla którego stworzono odrębną stronę Opery?

Eskil Sivertsen: W Polsce wiele osób korzysta z Opery, ale pozostaje to w sprzeczności z niewielką sprzedażą. Wydaje się, że jest to związane z problemami językowymi i zapewne wysoką ceną Opery. Uważamy i mamy nadzieję, że polska strona Opery pozwoli łatwiej pobierać naszą przeglądarkę i stać się częścią, tak lokalnej jak i globalnej społeczności Opery.

Redakcja: Czy planujecie uruchomienie innych narodowych stron Opery?

Eskil Sivertsen: Tak. Obecne pracujemy nad kilkoma innymi zlokalizowanymi stronami i z chwilą wydania nowych wersji językowych, będziemy równocześnie uruchamiać te strony, aby ułatwić pobranie Opery użytkownikom nie znającym języka angielskiego. W zależności od naszych możliwości uruchomimy tyle lokalnych stron ile będziemy w stanie.

Redakcja: Jak działa program bezpłatnych licencji, czy wysłanie wniosku jest jednoznaczne z jego przyjęciem? Jeśli nie to: Jakimi kryteriami kieruje się firma przydzielając bezpłatne licencje?

Eskil Sivertsen: Jedyne co się liczy to uprawnione zgłoszenie. Wszystkie instytucje, które wyślą zgłoszenie zgodne z wymaganiami zamieszczonymi na stronie Opery, uzyskają darmowe licencje.

Redakcja: Program dla wyższych uczelni nie wyróżnia polskich uczelni. Czy mogą one liczyć na specjalne upusty? Skoro licencja dla indywidualnego użytkownika kosztuje 11 dolarów to czy wyższe uczelnie mogą liczyć na jeszcze atrakcyjniejsza ofertę?

Eskil Sivertsen: Obniżamy ceny dla wszystkich wyższych uczelni, i zauważamy, że uniwersytety z całego świata kupują Operę. Nie mamy żadnych planów, by dla polskich użytkowników obniżać cenę jeszcze bardziej.

Redakcja: Z czego wynika brak kompatybilności Opery z niektórymi stronami WWW? Co Państwa firma robi w celu ograniczenia liczby stron źle wyświetlanych przez Operę?

Eskil Sivertsen: To czy przeglądarka może otworzyć stronę internetową właściwie zależy od jakości kodu i skryptów na niej zawartych. Nie zawsze są one zgodne z standardami W3C, i to co nazywamy "ulicznym html" ("street html") oznacza, że nie jest on właściwy. Opera radzi sobie z większością takich stron, ale w nielicznych przypadkach może wyświetlić ją nieprawidłowo. Pracujemy z deweloperami i testerami z całego świata, którzy informują nas o takich przypadkach. Pozwala to na zmienienie tego, co musi być zmienione w rdzeniu Opery, by sprawić, że strona będzie w niej wyświetlana. Co więcej czasami nowa technologia zamknięta (brak dostępu do kodów źródłowych) , taka jak ActiveX może powodować niewłaściwe wyświetlanie stron, zanim dokonamy niezbędnych zmian w kodzie Opery. Przykładamy dużą wagę do naprawienia takich problemów natychmiast po ich wykryciu. Dajemy również programistom stron internetowych darmowe licencje, by mogli sprawdzić czy ich strony spełniają standardy W3C i czy można korzystać z danej strony WWW niezależnie od używanej przeglądarki.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: