Dlaczego aktualizacja HTC One S do wersji 4.2.2 i Sense 5 się nie pojawi?

HTC nie ma dobrej opinii jeśli chodzi o aktualizację swoich telefonów do nowej wersji Androida. Z pewnością zgodzą się z tym posiadacze zeszłorocznego modelu HTC One S. Można już raczej zapomnieć o uaktualnieniu systemu do wersji 4.2.2 oraz nakładki do nowego Sense 5.

Smartfony i tablety z Androidem w przeciwieństwie do urządzeń Apple produkowane są przez wielu różnych producentów. Każdy z nich może dostosować telefon do swoich potrzeb. Tak robi między innymi HTC wyposażajac swoje smartfony w nakładkę o nazwie Sense UI. Jednocześnie swoje trzy grosze, czyli np. preinstalowane aplikacje, dorzucają operatorzy.

Wydłuża to w nieskończoność proces aktualizacji, gdyż najpierw producent musi opracować nową wersję oprogramowania na bazie czystego Androida, a później operatorzy muszą opracować swoje poprawki. Na każdym kroku nowa wersja musi też uzyskać aprobatę ze strony Google, zanim zostanie udostępniona klientom. Ten problem dotyka również telefony z serii HTC One.

 

HTC One S

HTC One S

 

Ze względu na żmudny proces aktualizacji bardzo często telefony są przez producentów porzucane. Opracowanie nowej wersji systemu - na bazie nowej wersji Androida od Google, a także nakładek producenta pochodzących z nowszych modeli w ofercie - okazuje się nieopłacalne; producent też ma nadzieję, że użytkownicy wybiorą nowszy model ze względu na nowości w oprogramowaniu. W rezultacie cierpią na tym klienci, którzy kupili telefon zaledwie rok temu.

Taka sytuacja spotkała bowiem jeden z zeszłorocznych modeli tajwańskiej firmy oznaczony HTC One S. Firma zamieściła oficjalną informację, że nie zamierza opracować nowej wersji softu, która bazowałaby na nowszym Androidzie i nakładce HTC Sense 5 (która ujrzała światło dzienne wraz z premierą tegorocznego flagowca o nazwie One). Taki update dostał natomiast smartfon HTC One X, czyli większy i droższy brat One S, również pochodzący z zeszłego roku.

Co prawda widząc niezadowolenie klientów złagodziła swoje stanowisko, ale oficjalnej informacji o opracowaniu uaktualnienia nadal nie ma. Możliwe, że trafi ono w formie nie OTA (over the air, czyli aktualizacji ściąganej z poziomu telefonu) ale tak jak kiedyś Android 2.3 Gingerbread dla HTC Desire, w formie pliku instalacyjnego na komputery PC. Co więcej, nawet jeśli takie uaktualnienie się pojawi, to raczej dla wersji HTC One S z mocniejszym procesorem - czyli innej niż ta, która sprzedawana jest na polskim rynku.