Dlaczego hakerzy atakują Sony?

Po ostatniej fali ataków nie da się ukryć, że Sony jest obecnie numerem jeden na celowniku hakerów. Ale dlaczego to właśnie ten koncern jest tak mocno atakowany? Doprowadzić do tego mogła prowadzona przez Sony agresywna obrona praw intelektualnych do gier, filmów i muzyki.


Dlaczego hakerzy atakują Sony?

Logo PlayStation

Przynajmniej tak sądzi Gene Spafford,ekspert od bezpieczeństwa, który zeznawał przed amerykańskim kongresem w sprawie ostatnich ataków na Sony. Spafford podał kilka przykładów negatywnych działań ze strony japońskiego koncernu.

Czym sobie zasłużyło Sony czyli przyczyny ataków

Sony blokowało użytkowników, którzy przerabiali swoje konsole PlayStation, słynna sprawa instalowania rootkitów na komputerach użytkowników, którzy kupowali oryginalne płyty CD z muzyką oraz wreszcie procesy sądowe wytoczone przeciwko George’owi Hotzowi i Jammiemu Thomasowi. Hotz to haker znany z tego, że złamał zabezpieczenia iPhone’a. Zirytował Sony, gdy zaczął prowadzić bloga dotyczącego łamania zabezpieczeń konsoli PlayStation 3, który do tej pory był postrzegany jako zamknięty i bezpieczny system. Z kolei Thomas został oskarżony o udostępnianie piosenek w sieci p2p Kazaa.

- Obraz jaki się z tego wyłania, świadczy o tym, że Sony to korporacja bez serca. Nie ma się więc co dziwić, że stała się celem hakerów - wyjaśnia Spafford.

Oto przegląd wszystkich ataków na Sony w ostatnim czasie.

Wszystkie ataki na Sony w 2011 roku

2 czerwca - Lulzsec atakuje witrynę Sonypictures.com i uzyskuje dostęp do informacji użytkowników

24 maja - Sony potwierdza kradzież 2 tys. zapisów kont z kanadyjskiej witryny

Sony

23 maja - serwer Sony BMG w Grecji zostaje zhakowany, a informacje o kontach użytkowników wykradzione

19-20 maja - wirtualne tokeny warte 1200 USD zostały skradzione z So-Net, a na tajskim serwerze Sony wykryto stronę z phishingiem

2 maja - Sony przyznaje, że ponad 12 tys. numerów kart kredytowych zostało skradzione podczas ataków na sieć PSN

17 kwietnia - sieć PlayStation Network została złamana, a hakerzy uzyskali dostęp do informacji osobistych aż 77 milionów użytkowników

- Każdy może skonfigurować firewalla, ale nie oznacza to automatycznie, że się jest ekspertem od bezpieczeństwa - powiedział Gregory Evans, eks-haker, zalecając Sony zatrudnienie byłych hakerów na miejsce iT menadżerów.

Myślę, że to trafna rada. A Sony na przyszłość radziłbym nie walczyć z piractwem w ten sposób, jak to robiło w ostatnich latach, gdyż skończy się to o wiele większymi stratami finansowymi niż efekty braku walki z piratami. Tym bardziej, że z finansami jest krucho w japońskim koncernie - Sony w ostatnim roku miał ponad 3 miliardy USD straty.