Dlaczego nie należy używać Internet Explorera

Od czterech dni niemieckie MSW zaleca rezygnację z Internet Explorera, dzisiaj podobny komunikat wydały instytucje rządowe we Francji.

Nie dziwi mnie zatroskanie bezpieczeństwem obywateli, gdyż luka w Internet Explorerze jest poważna, jest atakowana co najmniej od dwóch tygodni we wszystkich wersjach IE na rynku, wliczając w pełni zaktualizowany system Windows 7 z IE8.

Microsoft w swoim zaleceniu uważa, że ataki wykorzystujące tę lukę są ograniczone co do skali i kierowane przeciw konkretnym celom. Tymczasem raporty z "zaprzyjaźnionych" korporacyjnych IPSów dowodzą czegoś innego - w tej chwili jest to jedna z powszechnie wykorzystywanych luk w bezpieczeństwie, bo:

1. Przeglądarka nie została załatana

2. Minie sporo dni, nim ludzie ją zaktualizują po wydaniu łaty

3. Kod eksploita jest powszechnie znany i skuteczny.

IE był i JEST niebezpieczną przeglądarką. Nowe wersję są nieco lepsze, ale nadal wiele z luk umożliwia przejęcie kontroli nad komputerem (czytaj: włamanie bez konieczności "pomocy" ze strony użytkownika i zainstalowanie dowolnego oprogramowania tą drogą).

Dlatego ja też dołączam się do apelu - Nie używajcie Internet Explorera. Dlaczego? Czytaj na moim blogu technoblog.computerworld.pl.