Dlaczego nikt mnie nie odwiedza?!

Z pamiętnika początkującego internauty


Z pamiętnika początkującego internauty

Poniedziałek

Dzisiaj kupiłem modem. Dzięki Bogu, działa. Surfowałem po Sieci do późna w nocy, aż ojciec zdenerwował się i odłączył linię telefoniczną.

Środa

Franek stwierdził, że skoro już jestem w Sieci, to powinienem przygotować własną stronę WWW - każdy to teraz robi. Zaintrygowało mnie - od jutra siadam i piszę. Wybrałem już nawet temat.

Czwartek

Miałem pewne problemy z nauką HTML-a, ale udało mi się je pokonać. Praca wre.

Niedziela

Skończyłem! Istne dzieło sztuki. Zaprosiłem do siebie Franka, żeby był świadkiem umieszczenia moich stron na Sieci. Lekko zzieleniał, gdy je zobaczył. Zaczął się zaraz tłumaczyć, że zaszkodził mu wczorajszy obiad. A ja myślę, że to z zazdrości.

P.S. Oczywiście założyłem na stronie licznik. Zostawiłem wokół niego dużo miejsca, by nie było problemu, kiedy liczba wizyt dojdzie do stu tysięcy.

Środa

Usiedliśmy dzisiaj z Frankiem przed ekranem komputera, aby sprawdzić, ile osób już mnie odwiedziło. Trochę się przy tym pokłóciliśmy, bo on się upierał, że 500 osób jak na cztery dni to o wiele za dużo. Powiedziałem mu, że jest głupi, bo z Internetem łączą się codziennie miliony osób, więc co to jest te marne pół tysiąca. O, w końcu się wgrała. Co? Dlaczego ten licznik pokazuje 1? Coś się musiało zepsuć!. Zaraz piszę do webmastera. Jak można dopuścić do tak poważnej awarii!

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że umieszczenie w Internecie swoich stron, nawet jeśli zarówno pod względem treści, jak i wyglądu mogłyby one kandydować do nagrody najlepszej strony roku, to dopiero początek starań o uzyskanie popularności. Do Sieci podłączone są setki tysięcy komputerów, więc szansa, że ktoś przypadkiem natknie się na twój adres, jest taka, jak znalezienie igły w stogu siana o powierzchni Polski! Jakie jest na to rozwiązanie? Ogłaszać się, ogłaszać się i jeszcze raz się ogłaszać. Ale jak i gdzie?

Grupy dyskusyjne

Grupy dyskusyjne są doskonałym miejscem na rozpoczęcie kampanii reklamowej, czyta je bowiem codziennie setki osób. Na polskich serwerach (np. news.nask.pl, news.tpsa.pl czy news.onet.pl) znajdziecie grupę pl.comp.www.nowe-strony, specjalnie przygotowaną do zamieszczania informacji o nowych stronach WWW.

Możesz także wysłać listy do innych grup, ale pamiętaj, że muszą być one tematycznie powiązane. Nie powinieneś więc wysyłać listu informującego o nowych stronach na temat naprawy cyfrowych zestawów audio na grupę dyskusyjną pl.przepisy.ciastka-drożdzowe. Byłoby to poważnym naruszeniem usenetowego savoir-vivre'u. Twój list powinien też mieć charakter bardziej informacyjny niż reklamowy. Nie pisz więc: "Odwiedźcie moje wspaniałe strony (koniec wiadomości)", lecz np. "Chciałbym poinformować o nowych stronach WWW, poświęconych naprawie cyfrowych zestawów audio (tutaj wpisz adres). Znajdziecie tam informacje o nowych technologiach lutowania podzespołów i... itp."

Zdecydowanie unikaj spammingu, czyli celowego zasypywania Usenetu dużą liczbą takich samych lub podobnych listów. Jedna wiadomość, umieszczona w odpowiednim miejscu, wystarczy.

Wyszukiwarki sieciowe

Większość osób próbujących znaleźć w Sieci artykuły na żądany temat używa do tego celu wyszukiwarek sieciowych. Niektóre z nich co pewien czas automatycznie przeszukują Sieć w poszukiwaniu nowych stron, jest ich jednak na razie niewiele. Większość wymaga, abyśmy sami dali im znać, że istniejemy. Zazwyczaj stosuje się w tym celu jedną z trzech poniższych metod:

Metoda I - "ręczna"

Metoda ta jest najmniej skomplikowana, lecz dość powolna, zakładając, że chcemy podać adres w 30 największych przeszukiwarkach. Na końcu artykułu znajdziecie adresy najważniejszych z nich, to właśnie na którejś z podstron tych serwisów możecie przekazać informacje na temat swojej strony WWW. Jeśli jednak tak nie jest, nie należy poddawać się. Wystarczy jedynie na głównej stronie znaleźć odnośnik "Dodaj URL", "Add URL", "Submit URL", "Sign up" lub "Register" - znajduje się on zwykle na górze lub na dole (jak np. w AltaVista).

Wyszukiwarki można podzielić na dwie grupy. Większe (a co za tym idzie bardziej zaawansowane) wymagają od nas jedynie wpisania adresu naszej strony, a one same zajmują się resztą (patrz opis rozmowy z robotem sieciowym). Nieco gorsze potrzebują wpisania adresu strony WWW, jej nazwy, krótkiego opisu oraz zazwyczaj kategorii, w jakiej chcemy ten opis umieścić.

Rozmowa z robotem sieciowym

Nowoczesne wyszukiwarki sieciowe pytają jedynie o adres strony. Skąd więc biorą się opisy stron, które zobaczyć można pod każdym odnośnikiem? Otóż możemy sterować robotami z poziomu pliku HTML. Służą do tego komendy , które trzeba umieścić na początku pliku HTML. Pozwólcie, że objaśnię to na przykładzie:

<- data utworzenia dokumentu

<- tutaj wpisz swój e-mail

<- słowa kluczowe, oddzielone przecinkiem

<- krótki, rzeczowy opis tej strony

<- autor tej strony

<- tytuł strony

Pamiętajcie, że robot sieciowy skanuje wasze strony i na tej podstawie przyznaje im punktację w zakresie, w jakim "odpowiada ona podanym przez nas słowom kluczowym". Punktacja liczona jest m.in. na podstawie procentu występowania tychże słów na stronie. Tak więc, jeśli jako słowo kluczowe wybierzemy "magia", a będzie się ono często powtarzało w tekście, najlepiej na początku, mamy większe szansę niż gdybyśmy wybrali słowo "fantazja", które na naszej stronie nie występuje.

Metoda II - wkracza automatyka

Wiele osób na własnej skórze odczuło jak czasochłonne może być ręczne wpisywanie danych do dużej liczby przeglądarek. Dlatego też powstały specjalne serwisy, które po jednokrotnym wpisaniu przez nas wszystkich podstawowych wiadomości (adres, nazwa i opis strony, kategoria itd.) umożliwiają zautomatyzowanie tego procesu. Należy jednakże zauważyć, iż w większości ograniczają się one do ok. 20 najważniejszych serwisów informacyjnych i to jedynie angielskojęzycznych. Za większe możliwości trzeba, niestety, zapłacić.

Niektóre z takich serwisów to:

Submit-it!

http://free.submit-it.com

Add me

http://www.addme.com (wymaga umieszczenia na twojej stronie reklamy serwisu)

Easy Submit

http://www.the-vault.com/easy-submit/

What's New Too!

http://newtoo.manifest.com

Metoda III - "Programowa"

Metoda trzecia polega na użyciu programów, które łączą się z Internetem i rejestrują nas w wyszukiwarkach. Niestety, wersje shareware'owe są ograniczone, ale jeśli ktoś zdecyduje się taki program zakupić, to ma w ręku najpotężniejsze ze wszystkich narzędzi, jako że np. Submission Wizard współpracuje z ponad pół tysiącem wyszukiwarek!

Submission Wizard

http://www.submissions.com

Spider

http://sunsite.icm.edu.pl/pub/win95/simtelnet/inet/spdr3830.zip

Co jeszcze warto zrobić?

1) Jeśli zamierzasz założyć stronę na Polboxie (free.polbox.pl), proponuję wybrać nazwę zaczynającą się od cyfry lub litery a, bo wtedy w wewnętrznym spisie stron twoja wyświetlona będzie jako jedna z pierwszych, co zwiększy szansę na częste odwiedziny.

2) Staraj się nawiązać znajomości z jak największą liczbą autorów stron o tematyce podobnej do twojej. W zamian za umieszczenie odnośnika na swojej stronie (nie mówiąc już, że każdy szanujący się serwis takowe odnośniki mieć powinien), będziesz miał darmową reklamę.

3) Do każdego e-maila, który wysyłasz, dołączaj adres swojej strony.

4) Wpisuj się do Książek dla gości na stronach, które odwiedzasz. Zazwyczaj zawierają one pytanie o odnośnik do twojej.

Na zakończenie chciałbym wskazać zainteresowanym powyższą tematyką ciekawy adres, pod którym można znaleźć więcej informacji:http://www.freelinks.com (niestety tylko po angielsku).

Polskie serwisy informacyjne

Optimus Net

http://www.onet.pl (nacisnąć Dodaj URL)

Netoskop

http://netoskop.chip.pl/~netoskop/addurl.html

Infoseek

http://infoseek.icm.edu.pl/help/addurl.html

Poland Net

http://www.poland.net/cgi-bin/add_my_link

Polish World

http://www.polishworld.com/addurl/

Najważniejsze zagraniczne wyszukiwarki:

Alta Vista

http://altavista.digital.com/cgi-bin/query?pg=tmpl&v=addurl.html

Excite

http://www.excite.com/Info/add_url.html?a-m-m

Explorer

http://www.rtis.com/explorer/explorer_add.htm

Galaxy Annotations

http://galaxy.einet.net/cgi-bin/annotate?Other

GTE SuperPages

http://wp.gte.net/add.html

HotBot

http://www.hotbot.com/addurl.html

The HUGE List

http://thehugelist.com/

Infoseek

http://www.infoseek.com/AddUrl?pg=DCaddurl.html

InterNIC Directory of Directories

http://ds.internic.net/dod/dodform.html

Jayde Online Directory

http://www.jayde.com/submit.html

LinkMaster

http://linkmaster.com/

Lycos

http://www.lycos.com/addasite.html

Nerd World Media

http://www.nerdworld.com/nwadd.html

Open Text Web Index

http://index.opentext.net/main/submitURL.html

REX

http://www.skyline.net/REX/add/add.cgi

WebCrawler

http://webcrawler.com/WebCrawler/SubmitURLS.html

WebDirect!

http://www.wdirect.com/cgi-win/wdirect.exe/frm_Add

Yahoo

http://www.yahoo.com/

Inne:

AAA Matilda

http://www.aaa.com.au

Webaholic at Matilda

http://www.aaa.com.au/webaholics/add.shtml

CDNET Web Search

http://cdnet.com/links/websearch/AddURL.html

Dynamic Site Search

http://dynamic.strides.com/register.html-ssi (wymaga umieszczenia na twojej stronie reklamy serwisu)

WebAdd

http://fsinfo.cs.uni-sb.de/~leo/public.shtml

Dewa

http://www.dewa.com/submit/sub-universal.shtml

Bill's Free Links

http://www.wwwebit.com/billmich/asklink.html

Too Cool

http://www.toocool.com/guest/cool_add.html