Dlaczego potrzebujemy IPv6? Korzyści z wprowadzenia nowego protokołu

Liczba dostępnych adresów internetowych w puli IPv4 jest na wyczerpaniu - pozostałe, niewykorzystane wciąż ok. 10 % adresów ma zostać zagospodarowane do reszty w 2011 r. To najważniejszy argument za wprowadzeniem IPv6. Ale nie jedyny.


Mimo tych niezbyt optymistycznych doniesień tempo wdrażania IPv6 jest raczej niezadowalające. A przecież pierwsza wersja protokołu IPv6 została przedstawiona przez Internet Enginering Task Force w 1992 r. - już wtedy zaczęto zadawać sobie sprawę z ograniczeń protokołu IPv4 (w 1996 r. utworzona została nawet testowa sieć 6bone). Standard IPv6 ratyfikowany został w 1998 r. przez organizację ICANN.

Do jak najszybszego wdrażania IPv6 zachęca Vinton Cerf. Współtwórca protokołu TCP/IP i architektury globalnej sieci, a obecnie wiceprzewodniczący i główny specjalista ds. Internetu w Google przekonuje, że dzięki temu unikniemy sytuacji, w której nie wykształci się "czarny rynek" adresów IP:

Korzyść 1. Większa liczba adresów internetowych

Używany obecnie protokół IPv4 korzysta z adresów 32-bitowych, co ogranicza liczbę adresów IP do ok. 4,3 miliarda (2 do 32. potęgi). Z pozoru wydaje się, że jest to liczba ogromna, pamiętajmy jednak, że każde urządzenie połączone z Siecią (komputer stacjonarny, notebook, smartfon, tablet, serwer i wiele innych) musi dysponować własnym IP.

Zobacz również:

  • Apple pozwane za warunki gwarancyjne! Chodzi o iPhone'a po zalaniu.

Liczba adresów oferowanych przez protokół IPv4 nieuchronnie zbliża się do wyczerpania. I tu właśnie do akcji wchodzi protokół IPv6, oferujący adresy 128-bitowe. Dzięki temu każdy mieszkaniec planety mógłby dysponować miliardami adresów przypisanych wyłącznie do siebie.

Korzyść 2. Wsteczna kompatybilność

Protokół IPv6 jest wstecznie zgodny ze starszym standardem, nie jest więc wymagane jednoczesne wprowadzenie jego obługi przez różnych dostawców sprzętu czy operatorów Sieci. Internet nie przestanie działać. Sprzęt wspierający wyłącznie protokół IPv4 pozostanie wciąż w użyciu i będzie zastępowany stopniowo. Proces ten może jednak potrwać nawet całe dekady.

Korzyść 3. Wyższy poziom bezpieczeństwa

IPv6 wyposażony został w szereg mechanizmów bezpieczeństwa, m.in. szyfrowanie w standardzie IPsec. Protokół umożliwi weryfikowanie adresów i tożsamości, pozwoli nawiązywać "zaufane" połączenia między ruterami. W praktyce utrudni cyber-przestępcom przeprowadzanie ataków typu "address spoofing" (fałszowanie źródłowego adresu IP).

Korzyść 4. Wydajność

Wprowadzenie IPv6 przyniesie korzyści związane z szybkością przesyłania danych w Sieci. Dzięki zmianom wprowadzonym w sposobie formowania pakietów danych rutery będą je szybciej przekazywać; zwiększy się też wydajność sieci lokalnych.

Polska Grupa Robocza IPv6 (Polish Task Force IPv6) wskazywała w raporcie z 2009 r. na korzyści czekające użytkowników domowych: krótszy czas oczekiwania na przesył danych (pominięcie serwerów NAT), łatwiejsze pobieranie plików z domowego serwera, wykorzystanie nowych możliwości sieci P2P, np. gier komputerowych nowej generacji.