Długo - wpis

C Pen wygląda jak duży marker, w którym zamiast elementu piszącego umieszczono miniaturową kamerę cyfrową...

Jednym z ciekawszych gadżetów prezentowanych na targach CeBIT '99 było cyfrowe pióro C Pen firmy C Technologies AB ze Szwecji. Łączy ono w sobie skaner z cyfrowym asystentem i może zdecydowanie ułatwić życie studentom bądź często podróżującym pracownikom.

Długo - wpis
C Pen wygląda jak duży marker, w którym zamiast elementu piszącego umieszczono miniaturową kamerę cyfrową, a na szerszym boku - wyświetlacz LCD. Wnętrze tego nietypowego długopisu kryje w sobie prawdziwy komputer: procesor Intel StrongArm z zegarem

100 MHz, 1 MB RAM, 8 MB pamięci typu flash (z czego 6 MB dostępne jest na dane) i system operacyjny C Tech OS, do którego inne firmy mogą pisać aplikacje.

Najważniejszym elementem urządzenia jest wydajny program rozpoznawania pisma, który jest w stanie odczytywać do 100 znaków na sekundę. Skanowanie może odbywać się w obu kierunkach, tzn. z lewej na prawą lub odwrotnie. Kamera rozpoznaje znaki o wielkości od 7 do 18 punktów. Zeskanowany tekst na bieżąco wyświetlany jest na ekranie LCD mieszczącym cztery wiersze znaków (tekst można powiększać na cały ekran oraz edytować). Skanowanie dokumentów jest równie proste, co posługiwanie się markerem: "zaznaczony" tekst wczytywany jest do pamięci urządzenia.

Jak przystało na nowoczesny gadżet, C Pen potrafi komunikować się z komputerem - i to bezprzewodowo. Z tyłu urządzenia umieszczono port podczerwieni, zaś dołączone oprogramowanie do Windows 95/98 i NT integruje cyfrowy długopis z Eksploratorem: C Pen widziany jest jako kolejny dysk, z którego techniką przeciągania i upuszczania można przenosić odpowiednie pliki tekstowe. Dokumenty, tak jak na każdym dysku, można organizować w foldery i podfoldery.

Dzięki funkcji Storage C Pen służy również jako poręczne i pojemne medium do przenoszenia informacji między pecetami - w końcu 6 MB pamięci to tyle, co 4 dyskietki 3,5 cala.

C Technologies pracuje nad dodatkowymi funkcjami markera (C Pen ma możliwość rozbudowy), m.in. modułem tłumaczenia skanowanego tekstu, terminarzem (standardowo jest tylko zegar) oraz wysyłaniem faksów i poczty e-mail poprzez komórki.

C Pen zasilany jest z baterii wystarczającej na ok. 14 dni użytku. Jej czas ładowania wynosi 12 godzin. Jedynym mankamentem urządzenia jest jego cena: 599 dolarów.